Дома Тагови Лепињи

Таг: Лепињи

Брзи лепињи со јогурт и кашкавал, ако не сте ги пробале...

Лепињи на малку поинаков начин! Потребни состојки: 500 г меко брашно 1 јајце 250 мл вода ½ коцка квасец 3 лажици масло 1 лажичка шеќер 1 лажица сол За премачкување: 200 мл јогурт 1 јајце 1...

Лепчиња меки како душа

Фото и рецепт: Верица Николиќ Потребни состојки: 550 г брашно 1,5 лажичка сол 1 лажичка шеќер ½ коцка квасец 250 мл млеко 70 мл масло 1 јајце За премачкување одозгора: 1 жолчка 2 лажици млеко 2...

Едночасовни лепчиња – се прават за еден час и моите деца...

One hour rolls! Фантастични печива кои како што самиот назив кажува – се прават за еден час. Моите деца ги обожуваат. Рецептот одамна го пронајдов...

Памук домашни лепињи, меки како душа!

Потребни состојки: 1 кг брашно 100 мл млака вода 50 г свеж квасец 1 лажица шеќер 300 мл млака вода 400 мл кефир на собна температура 1 лажица сол 100 мл за...

Ќебапи исти како од ќебапчилница: месото е сочно, лепињите се душа...

Потребни состојки за месо: 500 г мелено месо 5 чешниња лук 2 лажички сода бикарбона Сол и малку повеќе црн пипер, по желба 100 мл газирана вода Потребни состојки за...

ЧАПАТИ тесто: слично на лепиња а многу вкусно и меко

Малку поинакво тесто кое има совршен вкус. Има доста сличности со лепињата, но со многу подобар вкус. Направете си сендвич, намачкајте со кајмак, домашно сиренце,...

Брзи лепчиња, превкусни, меки како душа и одлични за сендвичи

Потребни состојки: 450 г брашно 250 мл вода 3 лажици путер 3 лажици шеќер 1 лажица сол 1 лажица масло 1 сув квасец За премачкување: 1 лажица млеко 1 јајце сусам за наросување одозгора Постапка: Квасецот помешајте...

Домашни лепињи подобри од пекарница, се печат за 10 минути а...

Многу вкусни и многу едноставни за правење. Потребни состојки: 600 г брашно 450 мл вода 1 голема рамна лажица сув квасец Сол по вкус Постапка: Од овие состојки се замесува меко...

Лепињи, полнети или празни – секако се вкусни

Фото и рецепт: Натич Нт Потребни состојки: 500 г брашно 1/2 квасец 1 лажиче шеќер 2 лажичиња брашно 1 лажичка сол 3 лажици масло Постапка: 500 г брашно, половина надојден квасец зафатен со вода...