Дома Тагови лепчиња

Таг: лепчиња

ПОСНИ ПРЖЕНИ ЛЕПЧИЊА: Вака ги правам секогаш, повкусни се, особено гостите...

За многумина омилениот појадок од детството сè уште е прженото лепче натопено во јајца, послужено со парче сирење и чаша јогурт, или пак, намачкано...

НАЈДОБРИ ЛЕПЧИЊА ОД РЕРНА: Отсега само вака ќе ги правите, а...

Ова е нешто што секој мора да го проба. Вака приготвените лепчиња може да се послужат како предјадење, како закуска, а може да бидат...

Оваа тајна состојка ретко кој ја знае – од неа тестото...

Со помош на една тајна состојка замесете тесто и направете ги најубавите лепчиња, меки како облачиња. Тестото се замесува без голем труд и за...

„ПРЖЕНИ“ ЛЕПЧИЊА ОД РЕРНА: Без капка масло, многу лесно, само прелијте...

Ова е наједноставниот рецепт за „пржени“ лепчиња, за сите омилениот појадок. Може да се приготви на два начини, во зависност од тоа во каква...

Лепчиња за појадок или вечера – можете да ги полните со...

Многу се вкусни и идеални се за појадок или вечера. Ако ви е тестото замесено, лепчињата релативно брзо се печат врз загреана тава. Потребни состојки: 500...

Едночасовни лепчиња – се прават за еден час и моите деца...

One hour rolls! Фантастични печива кои како што самиот назив кажува – се прават за еден час. Моите деца ги обожуваат. Рецептот одамна го пронајдов...

ЧАПАТИ тесто: слично на лепиња а многу вкусно и меко

Малку поинакво тесто кое има совршен вкус. Има доста сличности со лепињата, но со многу подобар вкус. Направете си сендвич, намачкајте со кајмак, домашно сиренце,...

Баба ми правеше ваква брзинска вечера/појадок, готова за 15 минути

Потребни состојки: 8-10 парчиња сечен леб 2 јајца 150 г кисела павлака 100 г млад кајмак 100 г кравјо сирење или кашкавал по желба сусам, оригано Постапка: Стариот леб исечете го на...

Брзи лепчиња, превкусни, меки како душа и одлични за сендвичи

Потребни состојки: 450 г брашно 250 мл вода 3 лажици путер 3 лажици шеќер 1 лажица сол 1 лажица масло 1 сув квасец За премачкување: 1 лажица млеко 1 јајце сусам за наросување одозгора Постапка: Квасецот помешајте...

Рецепт за лепчиња кои се готови буквално за 15 минути –...

Мене ме воодушевија! Потребни состојки: 200 мл јогурт 200 г брашно 50 г пченкарно брашно 2 рамни лажички сол ½ лажичка сода бикарбона Постапка: Сите состојки измешајте ги прво со лажица, а...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"