Дома Тагови крешенти

Таг: крешенти

ВКУСНИ КОЛАЧИ СО ЏЕМ – КРЕШЕНТИ, ОРЕВОВИ КОЛАЧИ И ЧОКОЛАДНИ БОМБИЦИ,...

По барање на нашите читатели, во продолжение може да прочитате уште неколку рецепти за старински колачи со џем. Овие колачи се едни од најбараните,...

КРЕШЕНТИ-ОРАСНИЦИ: Тоа се моите омилени колачи од детството

Ова беа моите омилени колачи од детството, едните се крешенти, а другите орасници, и двете многу слични по вкус. Крешентите се навистина преубави, ровки,...

Рецепт за СТАРИНСКИ ОРАСНИЦИ И КРЕШЕНТИ, фини и вкусни, а излегуваат...

Бабини орасници кои се прават од само 4 состојки – многу едноставно, многу вкусно Поедноставно, а повкусно од ова не можете да најдете. Едноставно се...

КРЕШЕНТИ: Потсетуваат на орасници, се топат во уста, превкусни се

Навистина преубави, ровки, ситни колачи кои по вкусот потсетуваат на орасници. Едноставно се приготвуваат, и дома ми ги изедоа додека половината сè уште не...

Бабини орасници кои се прават од само 4 состојки – многу...

Поедноставно а повкусно од ова не можете да најдете. Едноставно се неодоливи! Слатки, вкусни, се топат во уста. А толку лесно се приготвуваат, би...

3 вида празнични колачи кои мора да ги пробате: Крешенти, Реформ...

За вас одвоивме три рецепти за многу вкусни, празнични колачи. Крешенти Ова е старински колач кој во последно време стана многу популарен и често се приготвува...

КРЕШЕНТИ: со вкусот потсетуваат на орасници, се топат во уста, превкусни...

Навистина преубави, ровки, ситни колачи кои по вкусот потсетуваат на орасници. Едноставно се приготвуваат, и дома ми ги изедоа половината уште не ми беа...

Крешенти – прекрасни колачиња, цела куќа ќе ви мириса на ореви

Фото и рецепт: Елена Петровска Потребни состојки: 350 г брашно 200 г маст 150 г шеќер 1 јајце 2 жолчки кора од лимон малку сол 2 ванили 2 лажици рум 150 г мелени ореви 2 белки Фил: 100...

КРЕШЕНТИ – моите омилени ровки колачиња од детството, рецептот го препишав...

Навистина не знам од каде потекнува името Крешенти, овој рецепт го препишав уште дамнешна 1973 година од еден стар готвач на мајка ми. Ова се...

3 Рецепти – Предлог за божиќни колачи кои мора да ги...

Прв рецепт - Крешенти – старински колач, а во последно време стана многу популарен поради декоративниот изглед, но и вкусот. крешентите се топат во уста Потребни...