Дома Тагови кокос

Таг: кокос

Баунти торта за 10 минути со неодолив вкус

I РЕЦЕПТ - Фотографија и рецепт на Мартина Христовска. Торта со кокос со неодолив вкус готова за многу кратко време. Потребни состојки за кора:...

Едноставна кокос торта: За сите љубители на кокосот

Ако ги сакате слатките со кокос, тогаш задолжително пробајте ја оваа едноставна торта. Потребни состојки: 2 јајца 200 г шеќер 200 мл млеко 100 мл масло 200 г брашно 1 прашок...

Едноставно и супер лесно кремаво колаче: СУЛТАНИЈА, додека трепнеш – готово...

Потребни состојки: 500 мл млеко 6 големи лажици брашно 6 големи лажици шеќер 4 големи лажици густин 4 големи лажици шеќер во прав 1 ванила шеќер кора од портокал кокос за валкање Постапка: Измешајте...

БАУНТИ БОМБИЦИ од само 3 состојки – многу брзи и едноставни...

Потребни состојки: 200 г кокос 1 конзерва кондензирано млеко (400 г) 200 г чоколадо Постапка: Во кокосот постепено додавајте кондензирано млеко и мешајте/ месете додека добиете убава компактна смеса...

СНЕЖНИ КОЦКИ – Одличен десерт кој им успева и на...

Прекрасен десерт, лесно се прави, се топи во уста... Потребни состојки: 1 литар млеко 300 г шеќер 30 г мелен желатин 5 шлаг пени Кокосово брашно Постапка: Желатинот натопете го 14 лажици...

За овој колач не вклучувате миксер, а се прави многу брзо:...

За овој колач не вклучувате миксер, ви требаат две чаши и само еден сад ќе извалкате, а вкупно ви се потребни само неколку минути...

КОКОС ТРИАГОЛНИЦИ – колач за 15 минути

Едноставни, брзи, декоративни триаголници кои мене многу ми се драги бидејќи за нив не мора да се вклучува рерна. Потребни состојки: 50 мл вода 150 г шеќер 100...

Вкусен ролат со кокос и чоколадо

Потребни состојки за темен дел: 500 г мелени бисквити 250 г шеќер во прав 100 г рендано чоколадо за готвење 50 мл рум (може и повеќе, по желба) 200...

Некој ги прави со млеко во прав, ама јас ги правам...

Лапни голтни - слатко задоволство! Потребни состојки: 500 мл млеко 300 г шеќер 8 лажици густин 125 г путер 250 г кокос Бадеми или лешница, по желба Постапка: Густинот разматете го со малку...

Чајни чупавци, превкусни и пребрзо се прават – за 10 минути,...

Ги имав заборавено колку се меки, сочни, па ги направив пред малку, превкусни се. Потребни состојки: 500 мл млеко 5 лажици густин 10 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 150 г...