Дома Тагови кисела зелка

Таг: кисела зелка

Како се кисели зелка за зима без преточување – 16 години...

Рецепт и видео прилог на Бокина кујна: Киселење зелка без преточување Тајната всушност е многу едноставна: солта треба целосно да се растопи и потоа нема...

Како да закиселите рендана зелка во кеса – за 10 дена...

Подварок или растурена сарма, на овој начин има ист вкус како да сте ја направиле од поткиселена зелка во буре. Потребни состојки: -Неколку главици зелка -Сол -Кеси за...

Растурена сарма – за мене ова е уште поубаво јадење од...

Фотографија и рецепт на Снежана Јанкуловска. Според мене ова јадење е повкусно од сармата со месо, а поедноставно е за приготвување. Ова јадење е од...

Како се кисели зелка? Рецепт кој им успева и на почетници,...

Во нашите краишта киселењето на зелката е најважната зимница и тоа од добри причини: лесно се одгледува, секоја есен богато раѓа, има достапна цена,...

Полски ручек: копитка или њоки со пилешки стек

Фото и рецепт: Елена Ангелевска За копитката или њоки: се вари компир како за пире, се цеди од водата и се пасира. Се остава да...

Сармички за Митровден

Фото и рецепт: Светлана Мојановска Посни сарми Потребни состојки за едно тенџере: 1 кг ориз Масло, зачини Кисела зелка Постапка: Листовите од кисела зелка се двојат и сечкаат на помали парчиња,...

Ваква САРМА не сте јаделе досега!

На самото спомнување на сармата, првото нешто што ви паѓа на памет е зима и празници. Ова вкусно и освежувачко јадење во овој период...

Древните кинези ја измислиле киселата зелка за вечно здравје. Еве како...

Киселата зелка долго важи за храна на сиромашните, а всушност претставува неверојатно здрава намирница. Нејзината лековитост била позната уште кај древните кинези кои го...