Дома Тагови кисела зелка

Таг: кисела зелка

ПИТА-ОРДЕВЕР ЗА 5 МИНУТИ: Свиткај, исечи и испечи – вкусно предјадење...

Се чини дека денес гостите повеќе ги ценат ордеверите отколку класично подготвените јадења за ручек од печено месо со гарнир. Ордеверите нудат разноликост во...

ВИТАМИНСКА САЛАТА ОД БУРЕ: Ред „плочки“ од зелка, ред „малтер“ од...

Ова е стар начин за саламурење на зелката која може да се јаде после десет дена зреење. Во неа се сочувуваат сите витамини и...

ОВА Е ВИСТИНСКОТО ВРЕМЕ ЗА КИСЕЛЕЊЕ ЗЕЛКА: Оваа мудроштина злато вреди

Во продолжение на текстот дознајте кога е вистинското време за ставање на зелката за нејзино киселење, и каде е најдоброто место за складирање. Без...

Ставила кисела зелка на лицето, а кога поминале 15 минути го...

Киселата зелка е природно ферментиран производ кој изобилува со витамини и минерали. Докторите препорачуваат да биде почесто застапена во исхраната, но и без нивните...

ПОСНА САРМА ОД РЕРНА: Фил каков што не сте пробале досега...

Веројатно си мислите дека ништо не може да ја замени класичната сарма, сепак кога ќе ја пробате оваа посна сарма - ќе останете без...

БРЗО КИСЕЛЕЊЕ НА ЗЕЛКА СО ПАРЧЕ ЛЕБ: За 2 недели имате...

Ова е интересен начин за брзо кисење на зелка за сарма. За една седмица веќе е ферментира и може да се користи за салата,...

НУТРИЦИОНИСТ СОВЕТУВА: Kиселата зелка е здрава, само две групи луѓе не...

Георгиј Назаров, професор и автор на многу книги за подобрување на здравјето, тврди дека правилната исхрана секако го подобрува здравјето, ги подобрува мен-талните способности,...

СПРЕМНИ ЛИСТОВИ ЗА САРМА: Без буриња, без преточување, си вадите од...

Поздрав драги мои домаќини и домаќинки. После рецептот за зелка во тегла кој на многумина им се допадна, особено на опние кои немаат подрум...

ШАРЕНА КИСЕЛА ЗЕЛКА: Голем фаворит меѓу зимницата, само што ќе ја...

Оваа шарена кисела зелка не само што е убава и декоративна, туку таа исто така, е неодоливо мирисна и вкусна. Кога ланското зимо за...

КИСЕЛЕЊЕ НА ЗЕЛКА ВО КЕСА – БЕЗ НЕПРИЈАТНИ МИРИСИ ВО СТАНОТ:...

Со овој метод на киселење, за помалку од еден месец зелката е стасана и можете да ја користите. За сите заинтересирани кои сакаат да...