Дома Тагови кифли

Таг: кифли

Меки кифлички! Овој рецепт е закон за кифли – меки како...

Потребни состојки: 1 кг брашно 300 мл млеко 1 коцка квасец 400 мл млака вода 2 јајца 200 мл масло 1 лажичка шеќер 3 лажички сол 300-400 г ситно дробено сирење Сусам 150 г путер/маргарин 1...

Брзи кифлички со шунка и кашкавал – готови за 20 минути

Потребни состојки: 150 г свежо сирење 4 големи лажици млеко 1 јајце 4 големи лажици масло 250 г брашно 1 прашок за печиво (јас ставам половина за оваа количина на...

ПЕКАРСКИ КИФЛИ: без јајца и млеко, а пак најдобри и меки...

Потребни состојки: 1200 г брашно 600 мл минерална вода 100 мл млака вода 200 мл масло 1 1/2 лажица квасец 1 лажица шеќер 1 лажица сол 3 лажици масло крупна сол 100 г маргарин Постапка: Во...

Посни кифлички меки како душа со прелив од мајонез

Фото и рецепт: Кате Ристевска Посни кифлички меки како душа со прелив од мајонез и поради тоа се посебни. Потребни состојки: 1 кг брашно тип 400 500 мл...

Меки кифлички: овој рецепт е закон за кифли – меки како...

Потребни состојки за тесто: 1 кг брашно 300-400 мл млеко(за почетници доста е 300мл) 200 мл вода 100 мл јогурт 200 мл масло 1 прашок за печиво 1 коцка квасец 1 лажичка...

КОКОС КИФЛИ: да ви замириса оваа зима на прекрасниот кокос

Потребни состојки: 100 г кокос 200 г брашно 50 г шеќер 125 г путер 1 јајце ½ прашок за печиво За валкање: шеќер во прав Постапка: Во брашното додадете кокосово брашно, путер исечкан...

Ова мора да го пробате: рецепт за воздушесто печиво – стар...

Меки, нежни, воздушести кроасани кои се топат во уста... баба Зора на овој начин ги приготвува веќе 30 години. Потребни состојки: 200 мл вода 200 мл млеко 40...

Рецепт за вкусни кроасанки

Фото и рецепт: Liza Alex Потребни состојки: 1 кг брашно 1 квасец (претходно активиран) 3 јајца 1 мала кафена шолја масло 1 лажичка сол 1 шолја јогурт или кисело млеко 1 шолја...

Штипски рецепт за едни мекички како душа кифли

Фото и рецепт: Valq Миланоска Едни мекички како душа кифли со форма по желба на Прилепчанецот и по рецепт на една сосетка што ја имав...

Кифлите на ќерка ми – не дека се нејзини, ама навистина...

Фото и рецепт: Сања Варјачиќ Не ги правев јас, туку мојата ќерка Сања Варјачиќ која смета дека не се за објавување и дека и е...