Дома Тагови ќебапи

Таг: ќебапи

ТУРСКИ РЕЦЕПТ ЗА НАЈСОЧНИТЕ ПИЛЕШКИ ЌЕБАПИ: Тајната на совршената смеса е...

Ако сакате за ручек да подготвите нешто навистина многу вкусно а едноставно, тогаш не пропуштајте го овој турски рецепт. Ќебапите се приготвуваат со мелено...

ЌОФТЕ-ЌЕБАП: Никогаш не бил повкусен и полесен, прсти да излижеш

Се подготвува многу брзо и едноставно со намирници кои веќе ги имате во кујната. Во оригиналниот рецепт ќофте-ќебапот се приготвува со мелено јагнешко месо,...

НАЈСОЧНИОТ ЌЕБАП: Рецепт од искусен ќебапчија – за овој додаток никој...

Коренот на зборот „ќебап“ има персиско потекло, а значи пржено месо, а начинот за приготвување, со претрпени мали измени, се задржал до денес. Ова...

МНОГУ ПОДОБРО ОД ЌЕБАПИ И БУРГЕРИ: Дури и ние бевме изненадени...

Ако имате мелено месо и уште неколку состојки во кујната, не пропуштајте да приготвите некои од следниве кратки рецепти за брзи но многу вкусни...

НАЈСОЧНИОТ ЌЕБАП: Рецепт од искусен ќебапчија, а за овој додаток никој...

Коренот на зборот „ќебап“ има персиско потекло, а значи пржено месо, а начинот за приготвување, со претрпени мали измени, се задржал до денес. Ова...

Рецепт за совршени ќебапи – излегуваат сочни, вака ги правам со...

Овие ќебапи се исти како од ќебапчилница, а можеби и подобри, затоа што после нив не чувствувате тежина во стомакот и немате мачнини. Месото...

Запечени ќебапчиња со печурки и кромид – прсти да излижеш!

Фото и рецепт: Љубица Кладар Потребни состојки: 500 г печурки 1 кг ќебапи 2 поголеми главици кромид 1 лажица сув зачин (вегета) магдонос 2-3 чешниња лук или по вкус, може повеќе 1...

Ќебапи исти како од ќебапчилница: месото е сочно, лепињите се душа...

Потребни состојки за месо: 500 г мелено месо 5 чешниња лук 2 лажички сода бикарбона Сол и малку повеќе црн пипер, по желба 100 мл газирана вода Потребни состојки за...