Дома Тагови јаболка

Таг: јаболка

Многу вкусен и освежителен сок од 5 јаболка и 2 кајсии

Фото и рецепт: Емилија Грујовска Домашен сок кој често го правам, излегуваат околу 4 литри. Може и повеќе дози да направите, но не сум сигурна...

Белград: „Купив јаболка и направив мал експеримент со нив – веднаш...

Купив јаболка од една  белградска продавница и направив мал експеримент: кога ќе видите како изгледаат после тоа, ќе го изгубите апетитот! – загрижениот потрошувач...

Јаболкова вода и цимет: ги топи мастите и го забрзува метаболизмот...

Природно забрзајте го метаболизмот со јаболкова вода и цимет. Доколку сакате брзо и без напорни диети да ги изгубите вишокот килограми, тогаш овој напиток...

Едноставен колач со јаболка и бисквити без печење

Супер фин, кремаст и едноставен колач, а што е најважно, многу брзо се приготвува. Потребни состојки: 10 кисели јаболка 500 г бисквити 10 лажици шеќер 600 мл млеко 2 пудинг...

Бабин колач од јаболка: најдобриот и најлесниот рецепт

Иако ова е доста популарен рецепт – многумина веќе го користат, голем број си имаат и свои помали или повеќе доработени верзии, но сепак...

Без вага и миксер, само промешајте и ставете да се пече:...

Ако барате рецепт по кој едноставно само ќе промешате и ќе добиете вкусен колач – тогаш ова е тоа! Потребни состојки: 1 јајце 1 шолјичка шеќер 1 шолјичка...

Ваква пита со јаболка не сте јаделе – детален рецепт за...

Потребни состојки: 1 пакување кори за пити 700 г рендани јаболка 3 лажици шеќер За премачкување на корите 3 јајца 200 г шеќер 1 ванилин шеќер 200 мл масло 300 мл јогурт 230 г...

Сочен колач со јаболка и рогач кој брзо се прави

Потребни состојки: 4 јајца ½ шолја шеќер (100 г) ½ шолја млеко (100 мл) ½ шолја масло (100 мл) 1 шолја брашно (130 г) 2/3 шолја мелен рогач (100 г) 2...

ПОХУВАНИ ЈАБОЛКА: вкусен десерт за сечиј џеб

Состојки за 4 лица: 100 мл сончогледово масло 3-4 јаболка 1 лимон Тесто: 150 г брашно 3 лажици масло 175 мл бело вино 3 јајца Малку лимонова кора Постапка: 1.Одвојте ги жолчките од белките и...

ПИТА СО ЈАБОЛКА готова за 20 минути

Потребни состојки: 500 г тенки кори за пита 1,5 кг јаболка 600 г + неколку лажици шеќер 700 мл вода 1 ванилин шеќер 100 г путер Малку масло 3 лажици гриз По желба...