Дома Тагови дијабетес тип 2

Таг: дијабетес тип 2

ДИЈАБЕТЕС: Освен на шеќерот, треба да се внимава на уште една...

Дијабетесот е хронично заболување кое се карактеризира од абномалните нивоа на глукоза во кр-вта односно хипергликемија. Овие абнормалности се предизвикани заради тоа што телото...

МОЌЕН ЧАЈ ОД ДУДИНКИ: За слабеење и регулирање на шеќерот

Благодетите од овој напиток се несогледливо големи – искористете ги и сочувајте го или подобрете го своето здравје! Чајот приготвен од лист од дудинка е...

Рецепт за природно лекување на дијабетес со коријандер

Коријандерот е позната билка од медитеранскиот регион, која најчесто се користи како зачин. Припаѓа на семејството повеќегодишни растенија Apiaceae, поточно родот Coriandrum (sativum), семејство...

Дијабетесот е тивка, подмолна болест, а на овие симптоми жените треба...

Покрај физичките разлики кои постојат помеѓу мажите и жените, хормоналните промени, форма на лице, длабочината на гласот и медицинските состојби се разликуваат повеѓу двата...

Киселото млеко во комбинација со сода го лекува дијабетесот за само...

Комбинацијата од киселото млеко заедно со сода бикарбона, во народната медицина одамна се познати како лек за шеќерна болест. Дијабетес мелитус е хронична состојба која...

Ваков прстен околу вратот не е знак за нехигиена, туку итен...

Изминатите години е забележан раст на процентот на дебели деца, а со тоа и зголемен број на случаи со дијабетес тип 2 кај деца...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"