Покрај физичките разлики кои постојат помеѓу мажите и жените, хормоналните промени, форма на лице, длабочината на гласот и медицинските состојби се разликуваат повеѓу двата пола.

Дијабетес (лат. diabetes mellitus) е хронично системско пореметување на метаболизмот, кое се карактеризира со трајно зголемување на нивото на глукоза во кр-вта.

Генерално е условен од наследни фактори, а настанува како последица на намалено излачување или намалено биолошко дејство на хормонот инсулин, односно во комбинација на овие два фактори.

Тој недостаток ја попречува размената на јагленихидрати, масти и белковини во организмот (што се манифестира со карактеристични тегоби), а по подолго време влијае и на структурата и функцијата на кр-вните садови, нервите и другите витални органи и органски системи.

На кратко, симптомите на дијабетес се манифестираат на различен начин, но некои симптими можат да бидат и исти. Кај жените, дијабетесот може да се манифестира во форма на инфекции и хормонална нерамнотежа, кои често влијаат на репродуктивниот систем.

Симптоми единствени за жените:

Иако дијабетесот е состојба што влијае на нивото на шеќер во кр-вта, тој се појавува во женското тело на начини што не можете да ги очекувате – како на пример во вашите репродуктивни органи.

Дијабетесот може да го зголеми нивото на хормоните, што објаснува зошто може да влијае на репродуктивните органи. Иако овие ситуации не се сигурен знак дека имате дијабетес, тие сепак можат да бидат знаци на рано предупредување.

Ва-гинална инфекција

Ако почувствувате пецкање околу ваги-ната, чувствувате б олка за време на од-нос или мокрење, видите густ бел исцедок или каков било осип, може да имате инфекција.
Ова може да се случи кога телото е преоптоварено со шеќер во кр-вта и ако се повтори неколкупати во рок од една година, тоа може да биде симптом на еден поголем проблем како што е дијабетесот.

Инфекција на уринарниот тракт

Дијабетесот често влијае на природната способност на организмот да се бо-ри против инфекцијата. Исто така, може целосно да го иритира мочниот меур, што понекогаш доведува до инфекција на уринарниот тракт кај жените.  Може да забележите и потреба за постојано мокрење и пецкање додека ури-нирате.

Синдром на полицистични јајници

Бидејќи синдромот на полицистични јајници може да му отежне на телото ефикасна употреба на инсулин, тој исто така може да биде фактор на ризик за и во крајна линија симптом на дијабетес, особено за жени над 40 години.

Симптоми кај жени и мажи

Некои симптоми на дијабетес се исти кај мажи и жени. За дијабетес тип 1, тие обично се појавуваат во детството, но за тип 2, тие можат да се манифестираат кај постари возрасни лица.

Некои работи за кои треба да внимавате се: често мокрење, постојан глад или жед, прекумерен замор, вкочанетост во рацете или нозете, заматен вид, екстремно слаб-еење.

Особено за луѓето со дијабетес тип 2, овие симптоми можат да дојдат крајно бавно, а потоа тешко може да се забележат.

Ако имате семејна историја или ако ви дијагностицирале предијабетес, внимателно следете го нивото на шеќер во кр-вта и одете на чести прегледи со вашиот лекар. Симптомите на дијабетес кај жените се појавуваат поинаку отколку кај мажите.

Иако двата пола може да доживеат промени во апетитот, замор, вкочанетост на телото и заматен вид, жените може да забележат проблеми со репродуктивното здравје што сигнализираат за подлабок проблем.

Ако имате чести ваги-нални инфекции, инфекции на уринарниот тракт или синдром на полицистични јајници, треба да обратите внимание на вашето тело поради други знаци на дијабетес.

Ако сте загрижени и ги имате набројаните проблеми, контактирајте го вашиот матичен лекар и направете тест за шеќер за да видите дали имате дијабетес или имате ризик од појава на дијабетес.

Ако откриете на време, состојбата може да се лекува брзо – и во зависност од видот на дијабетесот, може да ги лекувате симптомите многу полесно отколку во подоцнежна фаза на болеста.

Киселото млеко во комбинација со сода го лекува дијабетесот за речиси 4 седмици – рецепт

Редовната конзумација на кисело млеко го намалува високиот кр-вен притисок. Овој продукт изобилува со калциум и полезни бактерии, кои прават совршен баланс и хармонија во телото.

Киселото млеко ги зајакнува коските, а истовремено помага да се намалат симптомите предизвикани од с трес и депресија. Овој млечен производ треба да биде дел од вашата секојдневна исхрана, бидејќи го зајакнува имунитетот и го одржува здравјето на срцето.

Редовната конзумација на кисело млеко го намалува високиот кр-вен притисок. Само 170 мл кисело млеко на ден го намалува притисокот за 31%.

Комбинацијата од киселото млеко заедно со сода бикарбона, во народната медицина одамна се познати како лек за шеќерна болест. Дијабетес мелитус е хронична состојба која се карактеризира со зголемено ниво на гликоза во кр-вта.

Гликозата е од суштинско значење за производството на енергија за функционирање на секоја клетка на човечкото тело. Постојат два главни вида на дијабетес – тип 1 и тип 2. Дијабетес тип 1 е исто така познат како инсулин-зависен.

Луѓето со дијабетес задолително мора да го променат начинот на исхраната и да внимаваат на телесната тежина. Покрај другите препораки, на овие луѓе им се советува да започнат со секојдневна умерена физичка активност.

Акумулацијата на поткожното масно ниво значително го нарушува дејството на инсулинот. Дијабетесот тип 2 е уште познат и како дијабетес мелитус независен од инсулин.

Карактеристични симптоми: прекумерна жед, често мокрење, постојано чувство на глад, замаглен вид, чешање на кожата, ваги-нални инфекции, умор, периферна невропатија.

Домашен рецепт со кисело млеко и сода бикарбона

Потребни состојки: 250 г кисело млеко и 1 мала лажичка сода бикарбона.

Постапка: Измешајте ги добро состојките и смесата е подготвена. Се консумира наутро, на празен стомак. Домашната терапија се спроведува во текот на еден месец.

Рецептот е проверен и голем број на луѓе кои имале висок шеќер во кр-вта, се задоволни од резултатите. Доколку веќе примате лекарства, пред да започнете со природна медицина, консултирајте се со вашиот лекар.

Совет: Доколку се интолерантни на лактоза, користете кисело млеко или јогурт без лактоза. Наместо кисело млеко може да се користи и природно ферментиран кефир.

Коментар на Петар: „Лично го имам пробано овој рецепт: 2 супени лажици кисело млеко измешани со половина лажичка сода бикарбона и една рамна лажичка цимет. Дејствува веднаш, задоволен сум многу.”

Коментар на Станка: „Го испробав рецептот, пред три месеци имав 18, а сега шеќерот ми падна на 8 – 10.”

Коментар на Василка: „Јас имав ефект од 2 – 3 супени кажици кисело млеко помешани со 1 лажичка цимет, за дијабетес тип 2”.

Коментар на Димитрула: „Мојата докторка ми има кажано уште одамна, кога ќе ми биде покачен шеќерот да земам кисело млеко со сода, ама не ми има кажано да го зимам како терапија. Дијабетичар сум од 1998 г сум на инсулин!” / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска