Дома Тагови брз шербетен колач

Таг: брз шербетен колач

ЛАЖНА БАКЛАВА: Едноставен и брз десерт со квалитетни состојки, може да...

Баклавата е една од омилените славски колачи кои се прават за секакви прослави и поводи. Особено во периодот на славите, баклавата е еден од...

ШЕРБЕТЕН КОЛАЧ КОЈ СЕ СЕЧЕ КАКО SВЕЗДА: Не сум направила друг...

Баба ми на времето имаше своја слаткарница која постојано ги привлекуваше муштериите со нејзините невообичаени, но многу вкусни рецепти. Се сеќавам дека постојано одев...

БЕЗ МИКСЕР: Направете совршен гриз колач со ореви, има неодолив вкус

Комбинацијата од гриз и ореви отсекогаш била омилена, зашто многумина ги потсетува на сочниот колач кој во нашиот регион е познат како раванија. Во...

ТУРСКИ КОХ СО ОРЕВИ: Сочен и многу вкусен, се топи во...

Ова е еден од оние безвремени колачи кои ги приготвуваат и обожаваат сите генерации. Со текот на годините е добиена и верзијата на македонскиот...

СОЧЕН КОЛАЧ: Евтино и слатко, за многумина омилено – оригинален рецепт

Сочните шербетни колачи се многу вкусни и сите ги сакаат поради леснотијата со која се подготвуваат. Обично сите рецепти за шербетни колачи се многу...

ТУРСКИ СОЧЕН КОЛАЧ СО КАКАО – АЈЛЕ: Не седнувам кафе да...

На овој сочен колач никој не може да му одолее. Се прави со готови кори, а не е баклава, се мати тесто од јајца,...

КОЛАЧ СО 4 ЈАЈЦА: Прелиен со шербет, подобар е од баклава...

Овој колач, прелиен со шербет по вкусот потсетува на баклавата, а се приготвува вкупно за половина час, сосе печење. Се матат сите состојки, се пече...

Бидејќи сè е поскапено, го правам овој колач, БЕЗ ЈАЈЦА, БЕЗ...

Кога го видов овој колач на еден утрински канал, многу ми се допадна леснината со која се прави и веднаш го запишав рецептот за...

СОЧЕН КОЛАЧ ПРЕЛИЕН СО СИРУП: Кога ќе ја пробате оваа раванија,...

Ако сакате да се засладите со нешто баш слатко, а притоа едноставно, испробајте го овој традиционален колач за раванија. Постојат различни рецепти за оваа...

KOЛАЧ ЗА ПРОЧКА: изматете 4 јајца и додајте толку банани и...

Утре, на Прочка, според традицијата, помладиот бара прошка од постариот. Синот приоѓа кај таткото, братот кај брата си, ќерка кај мајка си, снаа кај...