Дома Тагови бешамел сос

Таг: бешамел сос

ПРСТИ ДА ИЗЛИЖЕШ: Ова е тајната за највкусните и најкремастите макарони

Макароните се едни од омилените тестенини, зашто совршено ги впиваат вкусовите на сосовите со кои ќе се послужат. Можат да се варат или да...

ИДЕЈА ЗА ОДЛИЧЕН РУЧЕК: Ќофтиња печени во рерна со многу вкусен...

Рецепт на Селма Мемиќ. Одличен рецепт и идеја за ручек кој можете да го приготвувате барем еднаш седмично. Откога го дознав рецептот многу често...

Ако имате малку сирење, јајца и млеко направете го овој ручек...

Рецепт и видео презентација на Кристална Кујна. Доколку имате дома малку јајца, сирење и млеко направете го овој брз и едноставен ручек за целата фамилија....

Највкусниот бешамел сос – на овој начин секогаш успева

Рецепт и видео презентација на “најдобри Домашени Рецепти” – како се прави бешамел сос. Бешамел сосот е неизбежен во нашата кујна. Тоа е основен...

Многу вкусно јадење од рерна: Несекојдневна комбинација на карфиол и печурки

Рецепт и видео прилог на Том Филос – комбинација од карфиол и печурки, јадење од рерна за чиста десетка! Потребни состојки: Малку путер за намастување...

Денешниот ручек беше толку вкусен што ми побараа утре пак да...

Многу вкусно и сочно јадење! Потребни состојки: 500 г пилешко бело месо или мелено месо по ваш вкус, 2 мали изрендани тиквички, 3 млади кромитчиња, 4 лажички ситно сечкан...

Фантастичен ручек кој често ќе го правите со валјачиња од мелено...

Потребни состојки: 800 г мелено месо 2 мали печива (парчиња леб, кифли или земички) издробени на трошки 2 лажици кисела павлака 1 јајце 2 лажици ситно сечкан магдонос 4 раце...

Толку вкусен ручек што нема да ви се станува од маса:...

Потребни состојки: 6-8 тиквички 2 главици кромид 500 г мелено месо 3 чешниња лукче 1 јајце 1 шолја ориз (сварен) За бешамел: 1,5 лажица брашно, малку масло 500 мл млеко малку мирудија, зачини: сол,...

Денес го видов рецептот, го направив и се воодушевив – МНОГУ...

Стар традиционален рецепт кој го користеле нашите баби. Овој специјалитет е многу вкусен, но за жал веќе запоставен и заборавен. Но еве се потрудивме...

Превкусно – потпечени тиквички во бешамел сос

Потребни состојки: 3 средно големи тиквички  150 г кашкавал (или моцарела)  сол, оригано, црн пипер и мирудии по желба  1 лажица павлака  2 јајца За бешамелот:  3 лажици масло  25 г путер  2...