Дома Тагови Бадниково лепче

Таг: Бадниково лепче

Утре се слави Бадник: направете ги овие две нешта за да...

Утре го славиме големиот празник Бадник кога сите со семејствата седнуваат на посна трпеза, се јаде посна храна, се кажува молитва и се кpши...

Еве на кое место треба да ја чувате бадниковата паричка за...

Векови наназад традиција е да се кpши леб со паричка за Бадник, а оној кај кој ќе се падне, се верува дека ќе има...

БАДНИКОВОТО ЛЕПЧЕ: Се прави посно со крстена вода и сув босилек

БАДНИКОВО ЛЕПЧЕ со крстена вода и сув босилек - Фотографија и рецепт на Ditka Cavlevska – За Бадник се прави посно лепче. За да...

За многу години БАДНИК – Празник посветен на домот, семејството...

Народот верува дека на Божиќ небото се отвора и во еден момент се пали, но тоа сепак можат да го видат само праведниците. На...

БАДНИКОВО ЛЕПЧЕ – Посно со крстена вода и сув босилек

БАДНИКОВО ЛЕПЧЕ со крстена вода и сув босилек - Фотографија и рецепт на Ditka Cavlevska – За Бадник се прави посно лепче. За да...

БАДНИКОВО ЛЕПЧЕ со крстена вода и сув босилек

Фото и рецепт: Ditka Cavlevska - За Бадник се прави посно лепче. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г просеано брашно, 1/2 квасец претходно активиран, 1 лажичка сол, 1 лажичка шеќер, малку сув босилек, малку...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"