Фото и рецепт: Снежана Бошкова

Ова е омиленото макало кое може да се послужи самостојно или како прилог со главното јадење.

Потребни состојки:

20-тина зелени пиперки (може неколку лути пиперки, по желба)
10- тина чешниња лук
3-4 црвени домати
*може и 1-2 модри патлиџани
Магдонос по желба
Масло за јадење и сол по вкус

Постапка:

Најпрво измијте ги пиперките, избришете ги и испечете ги убаво од сите страни. Печените пиперки ставајте ги во кеса и оставете ги така да изладат. Потоа излупете ги и извадете им ги семките.

Т’лчен пинџур (фото и рецепт: Снежана Бошкова)

Исто како пиперките, така и доматите запечете ги на оган.

Т’лчен пинџур (фото и рецепт: Снежана Бошкова)

Лукчето убаво излупете го, исечкајте го ситно, посолете го и убаво истолчете го. Пиперките исечете ги на помали парчиња, па и нив постепено додавајте ги во лукот и толчете ги.

Т’лчен пинџур (фото и рецепт: Снежана Бошкова)

Толчете ритмично и еднакво за да спојат вкусовите. Потоа додавајте ги исечените домати, па заедно убаво промешајте. Посолете по вкус.

Т’лчен пинџур (фото и рецепт: Снежана Бошкова)

На оган ставете малку масло да се загрее. Кога маслото ќе почне да зоврива, попарете го одозгора пинџурот и убаво промешајте. Оставете некоја минута убаво да се впие маслото и да се соединат вкусовите. Послужете со ситно сечкан магдонос.

Т’лчен пинџур (фото и рецепт: Снежана Бошкова)

Фото и рецепт: Снежана Бошкова

ВАШИ КОМЕНТАРИ:

Коментар на Панче Иванов: “Moze da se koristi kako salata, a moze kako jadenje so domasno sirenje moze da se stavi i modar patlidzan se razbira pecen pindzurot ke dobie na vkus prijatno”

Коментар на Живка Ангеловска:”Tri kgr zelen piper, lut ili blag, dva kgr crven domat i dva ili tri modri patlodzani, zavisi od goleminata, se se pece, malku se cedi vo cedalka se sitni se stava vo sad za tolcenje, kade predhodno e istokcen luk po zelba zaedno so sol i se tolci cela smesa. Se zagreva zejtinot se preleva smesata, ubavo se meša i se ostava da otstoi. Prijatno.”