Фото и рецепт: Снежана Тренчева

Потребни состојки:

1 чаша масло
2 чаши гриз
3 чаши шеќер
4 чаши вода

Постапка:

Гризот се запржува во маслото, се меша додека да зарумени.

Се става шеќерот да зоврие во водата и се истура врз гризот, па се меша постојано додека да згусне смесата.

Вага згуснатата смеса се излева во тавче бр.30 или 32. Кога ќе излади и ќе се стегне може да се сече со форми по ваша желба.

Свадбарска алва (Фото и рецепт: Снежана Тренчева)

Свадбарска алва (Фото и рецепт: Снежана Тренчева)

Невестинска торта/свадбарска алва/бабино благо – 4,3,2,1-едноставен колач