Сусам салата – многу едноставна од 4 состојки, брзо се приготвува, вкусна и освежителна

Фото и рецепт: Тина Илиевска

Потребни состојки:

100 г сусам
250 г шунка
200 г кашкавал
400 г павлака

Постапка:

Сусамот се пржи неколку минути додека да добие златна боја и убаво да замириса. Се запржува во сува тава со постојано мешање.

Шунката и кашкавалот се рендаат и се ставаат во подлабок сад.

Се додава изладениот сусам и павлаката, па убаво се промешува.

Салатата се остава во фрижидер убаво да излади и да се стегне. Потоа се сервира во соодветни чинии или се вадат топки и се декорира со свеж магдонос.

Фото и рецепт: Тина Илиевска

Претходна статијаАнемија: Железото ќе се апсорбира во крвта само ако го земете на овој начин
Следна статијаСлатко од дуњи со ореви – прекрасен мирис и вкус