Фото и рецепт: Сања Велимировиќ

Потребни состојки:

1 литар млеко

9 лажици шеќер

5 лажици брашно

5 лажици густин

2 лажици какао

2 лажици шеќер

100 г путер / маргарин

100 г чоколадо за готвење

200 мл слатка павлака

200 г кокос

Постапка:

Ставете 1 литар млеко со 9 лажици шеќер да се вари.

Во посебен сад соединете 5 лажици брашно, 5 лажици густин, 2 лажици какао, 2 лажици шеќер, па во тоа додадете две кутлачи од она едно литро што се вари, па промешајте добро.

Таа смеса додадете ја во млекото кое се вари, додадете 100 г путер/маргарин, 100 г чоколадо за готвење и сварете го филот со постојано мешање додека да згусне.

Изматете 200 мл слатка павлака во шлаг. Во голем плех за печење наросете 200 г кокос, преку него полејте го врелиот фил, па кога малку ќе излади премачкајте го со шлаг.

Колачот исечете го со нож прво на половина, а потоа на коцки. Со лажица зафаќајте ги и „ролајте“ ги колачите.

Фото и рецепт: Сања Велимировиќ

Погледнете како тоа се прави: