Природен лек за прочистување на белите дробови кај пушачи (може и кај непушачи)

Потребни состојки:

(Основа)

100 г природен мед

100 г таан

Loading...

100 г ореви мелени

100 г бадеми мелени

100 г сусам

100 г лимон ( да се исцеди )

Дополнително (кој сака може да додаде):

100 г суво грозје

100 г морков рендан

Постапка:

Јаткастите плодови се мелат, а ако сакате можете половина мелени а половина сечкани да ги ставите.

Медот загрејте го на пареа да стане течен и да може полесно да се меша, за да се спои со другите состојки.

Убаво измешајте сè, складирајте во стаклени теглички и чувајте во фрижидер.

Употреба:

По една лажица наутро и навечер.

Количините можете сразмерно да ги зголемите.

Loading...