Фото и рецепт: Нада Кондиќ

Рецептот на госпоѓа Кондиќ е многу едноставен: наберете млада коприва колку што можете, измијте ја добро, исечкајте ја и прелијте ја со мед, добро да се измеша и покрие. Откако малку ќе отстои може да се консумира по една лажичка наутро за превенција од разни болести, или по 2-3 лажички во текот на денот во лечителни цели.

Коприва и мед: само 2 лажици дневно, лекува анемија, црн дроб, жолчно кесе, несоница, мигрена…

За медот сме пишувале многупати, за неговата лековитост е енергетска вредност, но во комбинација со една супербилка се добива многу потентен и моќен лек.

Копривата е најдобар прочистувач на крвта и најдобра лековита билка за подобрување на крвта. Има позитивно влијание врз панкреасот и го намалува шеќерот во крвта. Оваа билка исто така лекува болести и воспаленија на уринарниот тракт, како и задржување на урината.

Оваа билка претставува одличен диуретик, средство кое спречува анемија. Особено се препорачува нејзино консумирање напролет.

Листот на копривата е извор на витамините А, Б, Д, Е и К, минерали: калциум, манган, железо, калиум, цинк, магнезиум и бакар, како и ензими, хлорофил.

Потребни состојки:

1 кг лист од коприва
2 лимони
2 јаболка
500 г мед или нерафиниран шеќер
желатин или пектин

Постапка:

Измешајте ги копривите и јаболката. Состојките заедно со два лимона ставете ги во блендер и миксајте додека да добиете хомогена смеса. Од миксањето ќе се загрее смесата во блендерот.

Потоа додадете го медот и желатинот, во зависност од тежината и упатството кое е наведено на амбалажата.

Додека мешавината е топла (ако не е, може да ја ставите кратко на пареа и да ја загреете) складирајте ја во топли и стерилни тегли. Секој ден консумирајте по две лажици пред оброк.

Копривата е најдобриот начин да ја прочистите крвта и да ја подобрите крвната слика. Има позитивен ефект на панкреасот и помага за намалување на шеќерот во крвта.

Исто така со оваа смеса може да се третираат некои инфекции на уринарниот тракт и да се стимулира цревната флора.

Копривата исто така се користи за лекување на црниот дроб и жолчната кеса, кога постои пореметување на сонот и долги несоници, се користи за лекување на тумор на црн дроб, стомачни грчеви, чиреви, белодробни болести итн.

Исто така, смесата е многу корисна кај вирусни и бактериски инфекции.

Доколку немате доволно железо во крвта и постојано се чувствувате уморно, копривата е точно она што ви е потребно! Копривата содржи доста железо и успешно ја третира анемијата.

Откако ќе започнете да ја користите оваа смеса вие ќе пукате од здравје и енергија!