Стар природен лек од две состојки за прочистување на црниот дроб

Стар грчки лек – за оваа мешавина се смета дека е толку моќна што лекува речиси сè, од камен во бубрег до лош холестерол. Лековитите својства на оваа моќна мешавина се познати уште одамна, а особено се користела за прочистување и регенерација на црниот дроб. Станува збор за мешавината од маслиново масло и лимон.
Многу едноставен лек за подготовка, а толку моќен што го забрзува метаболизмот, го штити организмот од слободните радикали и ги исфрла насобраните ток-сини. Секое утро пред појадок испијте мешавина од 1 лажичка маслиново масло и 1 лажичка лимонов сок.
Лекот е потребно секое утро да се прави свеж, да не се подготвува во голема количина и да не се чува во фрижидер. Доколку секојдневно ја пиете оваа мешавина, еве кои работи ќе се подобрат кај вас:
Се исфрлаат насобраните ток-сини. Доколку се чувствувате уморно, отечено или како да ви недостига енергија, многу е можно вашето тело да е оптеретено со метаболни продукти кои не се исфрлиле навремено надвор од телото.
Доколку подолг временски период јадете нездрава храна, доаѓа до успорување на метаболизмот и успорување на функцијата на црниот дроб, а на тој начин доаѓа до задржување на ток-сините  во организмот.
Го чува здравјето на срцето и го регулира холестеролот. Маслиновото масло е богато со есенцијални масни киселини. Овие масти се исклучително важни бидејќи ја забрзуваат циркулацијата, а истовремено го намалуваат високиот холестерол.
Го раз-бива каменот во бубрег. Доколку имате камен во бубрег, оваа мешавина пијте ја 2 – 3 пати во текот на денот додека каменот да излезе од вас. За тоа да се случи, потребно е да пиете редовно во период од 3 – 5 дена. По испиениот лек, пијте и многу вода за ефектот да биде целосен.
Ја забрзува работата на дигестивниот тракт. Ова е идеален лек против запек. Комбинацијата од маслиново масло и лимон го забрзува процесот на дефекација и потпомага на организмот да исфрли сè што не му е потребно.
Помага во сла-беење. Оваа мешавина ги согорува вишокот масни наслаги. Масните киселини помагаат во разградба на насобраното м асно ткиво, првенствено во пределот на стомакот.
За време на сезоната на грип и настинка, добро е да се кон-сумира лимон што е можно почесто, бидејќи е богат со витамин Ц. Може да се користи листот, овошјето и кората од овошјето. Од лисјата може да се направи освежителен чај. Од кората се прават разни сирупи, п рашоци и чаеви, се додава во лековит мед… Но, најважно е да користите непрскан лимон.
Ако не сте сосем сигурни дека лимонот се одгледува органски, подобро да ја фрлите неговата кора. Но, кората од непрскан лимон е вистински извор на здравје. Го забрзува распа-ѓањето на мастите поради пектинот, има корисен ефект врз жолчката, ги намалува маснотиите во кр-вта, го намалува кр-вниот притисок и холестеролот.
Есенцијалното масло содржано во кората е активно против разни бактерии, особено стафилококи и стрептококи и помага при респираторни инфекции. Етеричното масло од лимонот влијае на зајакнување на кр-вните садови и затоа е од голема помош при проширени вени и лесно пропустливи капилари.

Честопати ја забораваме белата кожа на лимонот, која е невообичаено богата со биофлавоноиден кверцетин. Поради тоа, лимонот ја балансира работата на панкреасот и помага при алергии.

Општо земено, биофлавоноидите, покрај тоа што се антиоксиданти, го подобруваат дејството на витаминот Ц и спречуваат негово прекумерно излачување од организмот. Витаминот Ц, кој е содржан во сокот од овошјето, не може да се произведува сам по себе во организмот, затоа треба редовно да се зема. Покрај тоа, лимонот содржи бета-каротен, витамини Б3, Б5, Е, К, калиум, калциум, фосфор, цинк и фолна киселина.

Редовното кон-сумирање на сок од лимон ќе помогне во одбраната на организмот, ќе го алкализира телото, ќе го подмлади и исчисти. Лимонот исто така ги неутрализира слободните радикали, ја подобрува меморијата и ја чисти кожата, давајќи посебен тон и подмладувајќи ја.

Покрај тоа, научните истражувања откриле дека витаминот Ц помага во забавување на појавата на рак на дебелото црево и воспалителни состојби како што се астма, остеоартритис или ревматоиден артритис.

Чистење на црниот дроб

Ставете две лажици нане во чаша врела, зовриена вода, веднаш поклопете ја и оставете ја да отстои 30 минути. Процедете и додајте сок од два лимона. Пијте три чаши во текот на денот.

За к рвните садови

Килограм лимон со кора (исечкан со отстранети семки) и 300 г исчистен и исечкан лук се мелат, а потоа се прелива со 1,5 литар врела вода и се вари 10 минути на тивок оган. Оставете да отстои поклопено 30 минути по варењето. Прелијте во стаклено шише, затворете и чувајте го во фрижидер. Пијте по 50 мл, 20 дена пред оброците. Направете пауза од 10 дена и потоа повторете ја терапијата по потреба.

За дамки

Со миксер направете пена од една белка од јајце, постепено додавајќи сок од 1/2 лимон. Нанесете на лицето, оставете да делува додека да се исуши целосно и исплакнете. Користете ја маската еднаш неделно. Маската ќе ја исчисти кожата и ќе ги намали порите. По нанесувањето на оваа традиционална маска, кожата ќе изгледа затегнато, воздушесто и подмладено.

За зајакнување на имунитетот. Во блендер исечете еден цел лимон, измешајте го со двојно поголема количина мед, измешајте добро и чувајте го во тегла на ладно место. Можете да додадете и една лажица куркума во оваа смеса. Кон-сумирајте по една мала лажица трипати на ден, така што смесата треба полека да се слева кон грлото.

За висока температура. Додајте сок од 1 лимон во топла чаша со мед и испијте одеднаш, а потоа пијте на секои 2 часа додека да се намали температурата.

Против акни. Лимонот содржи лимонска киселина која може да биде ефикасна во лекувањето на акните. Витаминот Ц се наоѓа во агрумите, а неговата алкална природа уни.штува некои видови бактерии за кои се знае дека предизвикуваат акни.

Затоа, пијте лимонада секое утро. Покрај тоа, нанесувајте свеж сок од лимон на акните и оставете да делува преку ноќ. Следното утро измијте го лицето со вода. Постои можност да почувствувате непријатно чувство на кожата, но тоа наскоро ќе исчезне.

Тинктура. Потребни ви се 200 г кора од лимон и 1/2 литар 60% ал-кохол. Изрендајте ја кората и натопете ја во ал-кохолот, па чувајте ја така 30 дена, а потоа процедете ја. Кон-сумирајте трипати на ден по 10 – 15 капки, со чај или вода. За тинктура се користи само непрскан лимон.

За вени. Маслото од лимон помага во бор.бата против проширените вени. Додајте две до три капки масло од лимон во масло од јојоба, масло од авокадо или бадемово масло и масирајте ги погодените области.

Еден од најмоќните и најефикасните рецепти против проширени вени се подготвува со мешање на 6 капки масло од лимон, 50 мл масло од пченица и 2 капки масло од чемпрес. Користете ја оваа мешавина за дневна масажа на стапалата во насока на срцето.

Претходна статијаТОРТА ЗА 30 МИНУТИ: Дефинитивно една од најдобрите кои сум ги пробала
Следна статијаПронајдена е канцерогена супстанца во спрејовите за сончање, еве на која состојка треба да припазите