Овесот отсекогаш се користел во традиционалната медицина како лек. Еликсирот од овес се користи како лек за несоница, ментална исцрпеност, физички замор. Бањите од овес помагаат при реума, гихт, ишијас и некои кожни болести. Овесната слама се користи како антидијабетичен, диуретичен и антисептичен лек.
Дури и Хипократ советувал дека лушпата од овес или како што тој ја нарекувал „инфузија од овес за исцрпеност и слабост на телото“ се дава на деца кои прележале грип или имаат проблем со имунитетот.

Чајот од овес е едноставно неопходен за зајакнување на нервниот систем, срцето, белите дробови, го подобрува составот на кpвтa и метаболизмот. Покрај тоа лечи чир на желудник, хроничен гастритис и е особено корисен кај хроничен хепатитис и панкреатитис.
Чајот од лушпа од овес има диуретично дејство, така што е во состојба да третира воспаление на бубрезите и мочниот меур, како и уринарна инконтиненција кај децата. Често е многу ефикасно во лекувањето на настинки и грип.
Чајот се прави со користење на цело зрно овес, по можност неизлупено. Ако третирате хронична кашлица или третирате пневмонија со чај од овес, задолжително засладете го овој чај со лажичка домашен мед.
Овес чај ​​- класичен рецепт. Сварете1-2 чаши овес во 1 литар врела вода, оставете да отстои 20 минути, а потоа испијте половина чаша најмалку 3 пати на ден. Ова ќе го исчисти црниот дроб, ќе го забрза метаболизмот и ќе го зајакне телото.
Чај од овес против несоница. Потопете половина килограм овес во 1 литар ладна вода и варете околу половина час. Пијте 200 мл дневно засладено со 1 лажичка мед. Варениот овес може да се јаде како варена пченица. Во салата или како прилог или како десерт со мед и ореви.
Овес чај ​​против пневмонија кај деца. 1 чаша овес со лушпа добро се мие и се истура во литар млеко. Гответе на тивок оган околу еден час. Се дава на децата да пијат како чај или да јадат како супа неколку пати во текот на денот. Можете да додадете мед или путер или и двете по желба.
Чај за зајакнување на телото. Сварете 1 чаша овес во литар вода додека да добиете густа течност. Додајте млеко и варете уште малку. Изладете ја течноста и додајте 3 лажици мед. Пијте чаша од овој чај трипати на ден како средство за зајакнување на телото.
Еликcиp на животот. 3 чаши овес добро се мијат и се варат во 3 литри вода. Гответе 20 минути на лесна памучна крпа, потоа отстранете го тенџерето од рингла и добро завиткајте го во крпи.
Потоа процедете ја течноста преку дебело сито или низ крпа, а потоа додајте 100 грама мед. Ставете ја течноста во тенџере и добро затворете ја, па ставете ја на шпорет повторно да зоврие. Кога ќе се излади, ставете ја течноста во шише, а потоа во фрижидер. Пред употреба, додајте сок од лимон по вкус.
Се пие 100 мл на ден, во мали голтки пред јадење. Не ја преминувајте дозата од 100 мл во текот на денот, во период од 1 седмица. Овој третман се повторува 3 пати годишно, во пролет, лето и есен. Овој напиток природно ја враќа виталноста на телото и го чисти телото од ток-сини.