Совршени мафини со чоколадо и вишни – ги правам на секои 4 дена, предобри се!

Многу едноставни и вкусни, често ги правам.

Потребни состојки:

2 јајца
200 мл јогурт
160 мл масло
1 чаша (од 200 мл) шеќер
2 чаши (од 200 мл) брашно
2 ванилин шеќер
1 прашок од печиво
100 г црно чоколадо
300 г вишни

Постапка:

Изматете ги јајцата со шеќерот и ванилин шеќерот додека да се растопи, па додадете јогурт и масло.

Loading...

Брашното измешајте го со прашок за печиво, па соединете го со изматената смеса.

Чоколадото исечкајте го на коцкички, па додадете ги во смесата и промешајте со лажица.

Додадете 2/3 вишни претходно исцедени од сокот и наросени со лажица шеќер.

Смесата ставајте ја во калапи по желба: ако се силиконски нема потреба да ги намастувате, а другите намастете ги со путер или ставајте хартиени корпички.

Врз секој мафин боцнете по неколку вишни. Печете ги 20-тина минути на 200 степени.

Послужете по желба, со растопено млечно чоколадо со лешник, или некој друг овошен прелив.

Loading...