Во 1960-тите во една руска oфталмолошка клиника, покрај редовното лекување и медицинска терапија, рускиот лекар, офталмолог и хирург Владимир Петрович Филатов ги советувал пациентите да подготват смеса според рецепт од природната медицина, со цел да го подобрат видот или да спречат понатамошно слабеење на истиот.
Откако им го открил рецептот на пациентите, луѓето почнале масовно да го користат, а за лекот се поврзуваат многу позитивни искуства и сведоштва. Познатиот руски лекар Филатов успешно користел алое за поттикнување на регенерацијата на ткивата и клетките.

Овој научник утврдил дека растението содржи биогени cтимyлатоpи кои го зајакнуваат имунитетот и се препорачуваат на лица кои прет-рпеле т ешки болести, кои се из-ложени на агре-сивни терапии и на секој кој сака да ги зајакне своите одбранбени способности.
Билката алое вера е одличен лек за кожата. Се препорачува при изго-реници, ра-ни и егзема. Успешно се користи и во лекување на ревматоиден артритис, чир на желудник и заболувања на цревата. Има антивоспалително дејство.

Растението содржи полисахариди и липиди. Свежиот сок од алое содржи антраквинони кои имаат лаксативно дејство. Алое не се препорачува за луѓе кои стра-даат од колитис или уремија.
Францискиот монах и учител од Бразил, Романо Заго го поминал поголемиот дел од животот меѓу сиромашните луѓе помагајќи им, а потоа забележал дека луѓето брзо и лесно се опоравуваат од разни болести користејќи разни видови алое.

Алое вера и Аloe arborescens се вбројуваат меѓу најлековитите. Сè што ви е потребно за да ја направите оваа лековита смеса се 100 г сок од алое (алое арборесенс, што треба да го извлечете сами од растението), 500 г мелени ореви, 300 г мед и сок од 3 – 4 лимони.
Прво направете сок од алое: Исечете поголеми, долни и средни листови од алое, оставајќи го горниот дел од растението и горните 3 – 4 лисја за да може да продолжи да расте. Крајот од листот до каде е бело обоен отстранете го или оставете го 15-тина минути да се исцеди темна течност од него (таа се фрла).

Исплакнете ги со чиста ладна вода и пресечете ги на мали парчиња. Отстранете го тврдиот дел и извадете го внатрешниот гел. Сомелете го и процедете го лековитиот сок преку двојна газа.
Кога ќе го направите сокот од алое, измешајте го со останатите состојки. Оваа мешавина се конcyмира трипати на ден, половина час пред главните оброци по 1 лажица. Се конcyмира постојано сè додека да дојде до подобрување на видот. Покрај тоа, овој пијалак е вистинска витаминска бом-ба бидејќи го зајакнува целиот организам.
Прочитајте и следново, како да направите гел од алое вера и кокосово масло за бр-чки и стрии. Сите сме добро запознати со неверојатните предности на растението алое вера и кокосовото масло и како делуваат за здравјето на кожата.
Меѓутоа, малкумина знаат дека при комбинација на овие две компоненти добивате целосно нова и единствена формула која има неверојатни особини и може драстично да го подобри здравјето на вашата кожа. Едно од својствата на оваа магична комбинација е дека тоа е совршено решение за брзо отстранување или ублажување на стриите од кожата.
Приготвувањето на овој гел е неверојатно лесно, а алое вера и кокосовото масло се често користени во козметиката и фармацијата, а двете состојки се лесно достапни за сите.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 100 г алое вера (потребен ви е гелот, а не сокот, можете да го купите во подобро снабдени аптеки, ако го немате кактусот), 100 г органско кокосово масло во цврста состојба, неколку капки есенцијално масло по желба (ванила, ружа, лаванда).
ПОСТАПКА: Ставете алое вера и кокосово масло во сад и темелно мешајте околу 5 минути, сè додека смесата да стане целосно изедначена и компактна. Додајте неколку капки есенцијално масло и промешајте.
Ставете го гелот во чист стаклен сад со соодветен капак и чувајте на собна температура. ПРИМЕНА: Нанесете на кожа двапати дневно. Најдобро е после туширање бидејќи порите тогаш се отворени и кожата полесно ги апсорбира сите корисни супстанции.