За медот сме пишувале многупати, за неговата лековитост е енергетска вредност, но во комбинација со една супербилка се добива многу пoтентен и моќен лек.

Копривата е најдобар прочистувач на кpвта и најдобра лековита билка за подобрување на кpвта. Има позитивно влијание врз панкреасот и го намалува шеќерот во кpвта. Оваа билка исто така лекува болести и воспаленија на уринарниот тракт, како и задржување на урината.

Оваа билка претставува одличен диуретик, средство кое спречува анемија. Особено се препорачува нејзино консумирање напролет.

Листот на копривата е извор на витамините А, Б, Д, Е и К, минерали: калциум, манган, железо, калиум, цинк, магнезиум и бакар, како и ензими, хлорофил.

Потребни состојки: 1 кг лист од коприва, 2 лимони, 2 јаболка, 500 г мед или нерафиниран шеќер, желатин или пектин

Постапка: измешајте ги копривите и јаболката. Состојките заедно со два лимона ставете ги во блендер и миксајте додека да добиете хомогена смеса. Од миксањето ќе се загрее смесата во блендерот.

Потоа додајте го медот и желатинот, во зависност од грамажата и упатството кое е наведено на амбалажата (желатинот растворете го во малку ладна вода и оставете го да набубри, а потоа растопете го на пареа).

Додека мешавината е топла (ако не е, може да ја ставите кратко на пареа и да ја загреете) складирајте ја во топли и стерилни тегли. Секој ден консумирајте по две лажици пред оброк.

Копривата е најдобриот начин да ја прочистите кpвта и да ја подобрите кpвната слика. Има позитивен ефект на панкреасот и помага за намалување на шеќерот во кpвта.

Исто така со оваа смеса може да се третираат некои инфекции на уринарниот тракт и да се стимулира цревната флора.

Копривата исто така се користи за лекување на црниот дроб и жолчната кеса, кога постои поpеметување на сонот и долги несоници, се користи за лекување на тyмор на црн дроб, стомачни грчеви, чиреви, белодробни болести итн.

Исто така, смесата е многу корисна кај вирусни и бактериски инфекции.

Доколку немате доволно железо во кpвта и постојано се чувствувате уморно, копривата е точно она што ви е потребно!

Копривата содржи доста железо и успешно ја третира анемијата. Откако ќе започнете да ја користите оваа смеса вие ќе бидете преполни од здравје и енергија!

Д-р Несторовиќ консумира коприва и мед на овој начин веќе 20 години: Поради ова сум сè уште здрав и витален

Д-р Бранимир Несторовиќ е српски педијатар, пневмолог и алерголог. Тој во последно време стана многу популарен поради неговото постојано појавување на социјалните мрежи каде тој советува како да се зајакне имунитетот по природен пат и да се решат некои чести проблеми на едноставен начин.

Покрај тоа што е одличен лекар, тој верува во народната медицина и самиот ја применува. Редовно јаде овошје и зеленчук и користи природни лекови и мешавини кои се задолжени за неговото здравје и виталност.

Д-р Несторовиќ предлага три испробани и сигурни рецепти за лекување на најчестите здравствени проблеми како што се: чир на желудник (хеликобактерија), реума и алергија на амброзија.

I Рецепт: Зелката го лечи желудникот и хеликобактеријата која предизвикува болки во желудникот

Зелката е богат извор на различни хранливи материи. Иако во најголем процент таа се состои од вода и има ниска калориска вредноста, сепак претставува богат извор на низа од микронутриенти.

Зелката содржи многу малку калории (во 100 г околу 25 калории), а изобилува со јаглехидрати, протеини, растителни влакна, витамин К, Ц, Б6, Б9, манган, калциум, калиум, магнезиум. Зелката исто така содржи во помал процент и витамин А, железо и витамин В2.

Витамините В6 и В9 се особено значајни за метаболитичките процеси и нормалното функционирање на нервниот систем. Зелката е богата и со растителни влакна како и антиоксиданти како што се полифенолните, некои сулфурни соединенија и витаминот Ц.

Зелката изобилува со растителни влакна кои се важни за здравјето на цревната микрофлора, а со тоа и на целокупно здравје на човекот.

Исто така помага во одржување на здравјето на срцето, намалување на нивото на холестерол во кpвта, го зајакнува капацитетот на белите дробови и значително ја подобрува кpвната слика.

„Исечкајте ја зелката и ставете ја во половина вода во сооднос 1:1, оставете ја да отстои во фрижидер два дена.

По изминатото време, пијте една чаша наутро и една чаша навечер во период од две недели“, советува д-р Несторовиќ и додава дека го користи овој рецепт веќе две децении и дека резултатите се одлични.

„Се покажа дека зелката има одредени супстанции кои ја обновуваат слузокожата на желудникот. Во комбинација со сладок корен ја лекува и хелокобактеријата во стомакот“, објасни лекарот.

II Рецепт: Коприва и мед за алергија на амброзија

Несторовиќ исто така, советува дека копривата е многу добра за алергија на амброзија (и воопшто за сите алергии). „Најдобро е да се сомелат лисјата од коприва и да се измешаат со мед. Консумирајте по 1 лажица од смесата секое утро на празен стомак“, објасни докторот.

Копривата е познат лек за лекување на болните зглобови, особено кај оние кои патат од остеоартрисис. Исто така, копривата го зајакнува капацитетот на белите дробови, а мевлемот од коприва го лекува бронхитот, го намалува шеќерот во кpвта и го лечи панкреасот.

III Рецепт: Масло од црн ким за ублажување на симптомите на реума

Професорот на својот блог се обиде да објасни за лековитоста на маслото од црн ким.

Осврнувајќи се на студија од 2016 година во која учествувале 40 возрасни лица со артроза на колено (воспаление на коленовиот зглоб), проф. Несторовиќ сподели со јавноста дека премазите со масло од семе од црн ким имаат подобар ефект врз болката и воспалението отколку фармацевтските лекови кои најчесто се користат.

Тој потсети дека фармацевтските лекови имаат бројни несакани ефекти – од намалување на антиоксидантната активност, намалување на тестостеронот, зголемување на ризикот од мозочен yдар и астма, до тoкcичност на црниот дроб и нарушувања на синтезата на невротрансмитерите, што може да доведе до афективна рамнодушност.

Маслото од црн ким се нанесува во количина од неколку капки трипати на ден на коленото во период од осум недели.

Нанесувањето и масажата треба да трае пет минути – изјави проф. Несторовиќ, напоменувајќи дека, како што е наведено во резултатите од студијата, примената на ова масло дава подобри резултати во лекувањето на ревматските болки.

Црниот ким се користи во лекувањето на мултипла склероза, ревматоиден артритис, псоријаза, астма, висок холестерол, висок кpвен притисок, бактериски и виpусни инфекции, акни, главоболка, воспалени синуси, бубрежно камче, инфективна мононуклеоза и уште многу други патолошки состојби.

Црниот ким се користи и за козметички цели, помага во зајакнување на косата и ноктите, спречува опаѓање и првут. Исто така, помага при чувствителна кожа склона кон црвенило и воспаленија и се верува дека ги намалува постоечките, но исто така спречува и формирање на нови брчки.