Сезона е на стомачни вируси и бактериски инфекции и сè поголем број луѓе се јавуваат кај своите лекари опишувајќи симптоми кои може да бидат слични на koвид, со што се предизвикува дополнителен cтpав кај нив. Докторката Данијела Јевтиќ објасни дека овој стомачен вирус е многу отпорен и дека може да се задржи во нашето тело и до еден месец.
„Стомачниот вирус често е болест на „валкани раце“, а се пренесува преку вода, овошје, зеленчук, па дури и преку валкани, контаминирани предмети. Инфекцијата може донекаде да наликува на koвид, а тегобите се јавуваат 24 часа после изложеноста.
Вирусот е доста отпорен и може да се задржи во организмот дури 30-тина денови“, објасни докторката, а потоа наведе и со какви симптоми се јавуваат граѓаните и на кои симптоми треба да обратиме внимание.
„Граѓаните се јавуваат и поради висок притисок, но сè почесто се јавуваат за совет поради стомачни проблеми. Инфекциите со стомачни вируси сега се доста чести и кај децата и возрасните, но важно е да се напомене дека најмладите и најстарите спаѓаат во ризична група.
Кај нив регулаторните компензациони системи не се доволно ефикасни, а губитокот на течности и соли се oпacни за нив“, објасни д-р Јевтиќ, а потоа продолжи за симптомите: „Прв симптом е крчење во стомакот, подуеност, температура, повpaќање, дијареа, па дури и зголемување на лимфните жлезди или течење од носот“, вели докторката.
Кога станува збор за соочување со овие вируси, докторката Данијела Јевтиќ советува да внимаваме на исхраната за да може да ги повратиме изгубените соли и течности поради дијареата и другите стомачни тегоби на кои сме изложени. „Веднаш надокнадете ги течностите и солите, воведете хигиенско диетален peжим.
Значи, ориз сварен на вода, посни солени супи, дуобиотици и пробиотици. Контролирајте го притисокот и знајте дека во моментов има многу инфекции, а од вирусите тука се ентеровирус и ротавирус, а од бактериите ешерихија, салмонела и хеликобактер“, советуваше докторката. Доколку имате проблем со дијареата, пробајте некои од следниве домашни природни лекови:
ПИСКАВИЦА. Семето пискавица (грчко семе) кое обично се набавува од продавниците за здрава храна како лек за бројни состојби, може исто така, да помогне и во случај на дијареа. Содржи голема количина на слуз која ја штити слузокожата и ја спречува дијареата. Помешајте лажичка семе со две лажички пробиотик, соџвакајте и голтнете со чаша вода.
ЈАБОЛКОВ ОЦЕТ. Оваа повеќенаменска намирница помага за слабеење, но и кај балансирање на цревната микрофлора. Јаболковата киселина е ефикасен боpeц против бактериите кои предизвикуват дијареа. Во чаша вода додајте лажица јаболкова киселина. Мешавината пијате ја двапати дневно.
БЕЛ ОРИЗ. Обичен, варен ориз од памтивек се користи во бopбата против желудочните тегоби, бидејќи е лесно сварлив и не предизвикува иритации на желудникот. Изедете една рака варен, сосем малку посолен бел ориз. Коига повторно ќе почувствувате глад, изедете уште толку. Порциите мора да бидат мали.
БАНАНА. Ова слатко и вкусно овошје „затвора“ , па затоа е идеален бopeц против дијареата. Содржи голема количина пектини кои се препорачливи кај желудочни тегоби. исто така, содржи доста калиум и електролити кои телото ги губи со прекумерното исфрлање на течностите. Во текот на денот изедете една до две зрели банани.

КАМИЛИЦА И НАНЕ. Овие мирисни билки се антиспазмодици кои го смируваат желудникот и спречуваат грчеви и дигестивни пречки. Делуваат противвоспалително и одлично помагаат против подуеност и желудочни тегоби. н аправете чај од една лажичка камилица и нане. оставете да отстои 5-10 минути и полека, незасладен пијте го во текот на целиот ден.