Слатко од јаболка – многу убаво и вкусно, се прави за 10 минути

Потребни состојки:

1 кг јаболка

900 г шеќер

200 мл вода

Loading...

1 ванилин шеќер

1/3 лажичка лимонтус

100 г ореви

Постапка:

Одберете убави, здрави јаболка, по можност да бидат тврди, зелени, да не се ајдарет или делишес бидејќи тие брзо се распаѓаат.

Ставете шеќер и вода да зовријат, како шербет.

За тоа време јаболката излупете ги, исчистете ги, пресечете ги на четвртинки, па на плочки со дебелина од околу 4-5 мм.

Кога шербетот ќе започне да врие, ставете ги внатре јаболката и оревите, затресете го тенџерето и оставете да се готви 10 минути.

Пред самиот крај ставете ванилин шеќер и лимонтос.

Готово е. Покријте со кујнска крпа и оставете така 10 – тина часови.

После тоа складирајте во теглички.

Loading...