Сите ја фрлате ’кожата’ од кромид: Нема да ви се верува за што сè може да ви помогне

Сите ја фрлате „кожата“ на кромидот, а не знаете колку е таа добра за вашето здравје. Некои делови од зеленчукот редовно се фрлаат, како на пример, лушпата од кромид.

Еве кои се бенефитите од овој дел на кромидот:

-го намалува ЛДЛ холестеролот и крвниот притисок

-се бори против алергии

-ги намалува воспаленијата

Го поттикнува растот и функцијата на мускулите

-лекува депресија

-третира некои облици на рак

Останати употреби:

Некои луѓе ја препорачуваат кожичката на кромидот за смирување на јадеж од шуга и други проблеми со кожата. Исто така, чорбата од кромид е популарна за омекнување и мазнење на косата.

Претходна статијаСекогаш доцна се откриваат – 7 опасни болести кои немаат симптоми
Следна статијаБрз пудинг колач кој се топи во уста – брзо се прави, брзо се јаде