Овој сируп е одличен, а можете едноставно да го приготвите. Освен за регулирање на телесната тежина, овој сируп ја подобрува функцијата на мозокот, слухот, желудникот и меморијата.

Главна состојка на сирупот е сирова ротквица која е богата со витамини Б-комплекс, калиум, магнезиум, фосфор, железо.

Го подобрува метаболизмот, ја регулира столицата, го чисти организмот, поттикнува создавање на добри бактерии, намалува алергии а добра е и во борбата против уморот.

За овој здрав сируп ќе ви биде потребно:

125 г сирова ротквица (трупка)

3 лимони

3 лажици мед

Постапка:

Исцедете го лимонот и направете пире од ротквицата.

Измешајте ги и додадете го медот во смесата.

Добиениот сируп складирајте го во чисто стаклено шише.

Употреба:

По една супена лажица двапати дневно, пред оброк.