СИРУП ПРОТИВ КАШЛИЦА, ОБЛОГИ ОД КОСТЕН, ЛЕК ПРОТИВ ХЕМОРОИДИ И БУБРЕЖНИ КАМЕЊА – лекови кои редовно ги применувам и ги подготвувам сама

СИРУП ПРОТИВ КАШЛИЦА, ОБЛОГИ ОД КОСТЕН, ЛЕК ПРОТИВ ХЕМОРОИДИ И БУБРЕЖНИ КАМЕЊА – лекови кои редовно ги применувам и ги подготвувам сама. Одлични лекови за есен кои секому може да затребаат. – Рецепти на Светлана.
Есента колку што е убава, со себе носи ладно време од кое лесно се настинува. Во продолжение прочитајте природни лекови од народната медицина на Светлана за кашлица, хемороиди, бубрежни камења и намалување на температурата.
ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ ЗА СИРУП ПРОТИВ КАШЛИЦА: 10 лажици шеќер, 10 ловорови лисја, 1 литар вода. Подготовка: Растопете го шеќерот на ринга, а потоа додајте ја водата и ловоровиот лист. Гответе (без капак) додека количината на сируп да се намали за половина.
Сирупот има прекрасен вкус што ќе им се допадне и на децата и на возрасните. Се конcyмира по неколку лажици на ден, што е можно почесто се додека да помине кашлицата.

НМД.мк
ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ ЗА ОБЛОГА ОД КОСТЕНИ – лек за б олни мускули: околу 30 поголеми диви костени – не се јадат, 3 гранчиња рузмарин, 1 литар силна ракија. Подготовка: На есен кога костените ќе почнат да паѓаат прошетајте низ паркот и со себе земете си корпа за собирање на диви костени.
Измијте ги здравите костени од нечистотии и исечете ги со н ож. Скршете ги гранчињата рузмарин на помали парчиња. Во пластично шише ставете исечкани костени и рузмарин, прелијте ги со ракија.
Добро затворете и оставете да отстои 1-2 седмици со повремено протресување. Растворот е подготвен за употреба кога ќе потемни. Користете го растворот како облога за б олки во мускулите, по спортски пов-реди, или за масажа.
НАРОДЕН ЛЕК ПРОТИВ ХЕМОРОИДИ. За чепче: 1 чешне лук, мед, масло. Маст против хемороиди: свинска маст, мед. Подготовка на чепче против хемороиди: Исчистете го лукот и исцедете го сокот. Натопете го лукот во мед, а потоа во масло. Нанесете како чепче.
Повторете ја постапката неколку пати на ден, а по отсуство на симптоми на печење и чешање, применувајте го третманот уште неколку дена пред спиење. ЗАБЕЛЕШКА: Не применувајте ја оваа терапија во фаза на кр-вавење!
МАСТ ПРОТИВ ХЕМОРОИДИ: Еднаков сооднос свинска маст и мед. Добро измешајте ја смесата, ставете ја во мал сад со капак и нанесете на хемороидите, ова е лек за надворешна употреба.
ЧАЈ ЗА ИСФРЛАЊЕ НА КАМЕН ОД БУБРЕГ: 10 лажици пропржен јачмен, 1 л вода. Подготовка: Ставете го пржениот јачмен во вода и варете околу 10-тина минути. Пијте ја оваа количина чај незасладена. Чајот има одличен вкус бидејќи пржениот јачмен му дава посебна арома!

ЛЕК ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ТЕМПЕРАТУРАТА: Излупете еден компир и исечкајте го на помали парчиња. Ставете ги парчињата компир во чорапите на б олниот да ги допира стапалата, а неколку парчиња да се држат во рацете. Загарантирано намалување на температурата без лекови која не му ште-ти на телото.

Претходна статијаБРЗА ПЛАЗМА ТОРТА БЕЗ ПЕЧЕЊЕ: Лесна, вкусна и многу брзо се подготвува
Следна статијаЕСЕНСКО ПРАВИЛНО КАСТРЕЊЕ НА САРДЕЛИТЕ: За да не останат како стапче и напролет да бидат бујни