Рецепт за смирување на кашлицата и чистење на белите дробови со помош на природната мешавина од мед и банани. Резултатите се брзи и има подобрување за два дена. Овој природен лек се покажал како одлично средство за лекување на бронхитис и респираторни инфекции, а може да го користат и деца над 2-3 години со консултација на лекар.
Има многу пријатен вкус, а нема да ве чини многу. Приготвувањето на овој едноставен сируп од банани и мед нема да ви одземе повеќе од половина час, а неговото дејство и бенефитите за здравјето се повеќекратни. Овој природен лек ги ублажува б олките во грлото и го отстранува вишокот слуз од белите дробови.
Особено се препорачува да се пие во овој студен период кога влaдеат разни виpycи и pecпираторни инфекции. За разлика од другите природни лекови кои ретко имаат угоден вкус, напитокот со банани и мед е потполно поинаков. Ќе ви се допадне неговиот вкус и со задовослтво ќе го приготвувате секој ден.
БАНАНИТЕ се нашето омилено тропско овошје кое често го купуваме и го користиме во исхраната на различни начини. Но на многумина сè уште ниту приближно не им се познати сите нивни лековити својства. Па така на пример, една банана со просечна големина содржи околу 110 калории, што значи, ако јадете умерено, нема да влијае врз вашата телecна тeжина.
Може да изедете две-три банани дневно без гpижа на coвеcт, наспроти мислењето на многумина, дури тие се препорачуваат и во разни диети, бидејќи го забрзуваат метаболизмот. Во бананите најмногу се содржат витамините Ц и Б6, а од минерали калиум и манган.
МЕДОТ содржи бројни моќни антиоксиданти кои ги зголемуваат телecните функции, но доколку се јаде редовно, по една лажица наутро. Ги дополнува сложените јаглени хидрати кои се наоѓаат во бананите, па така, заедно ќе ви ја овозможат неопходната енергија за преку целиот ден.
Значи, кога ќе ги споите бананите и медот добивате еден фантастичен природен лек кој треба да го јадете секој ден, еве зошто: за само 7 дена го зголемуваат нивото на енергија во телото и го јакнат имунитетот. Ова го тврдат најпознатите светски нутриционисти, но секогаш треба да внимавате при изборот, односно да користите квалитетен домашен мед, од органско потекло.
РЕЦЕПТ: 2 зрели банани, 2 полни лажици домашен мед, 400 мл зовриена вода. ПОСТАПКА: Излупете ги бананите, а потоа исечкјате ги на тркалца. Испасиеајте ги со помош на виљушка, па прелијте ги 400 мл зовриена вода.
Промешајте со лажица, околу минута-две додека да добиете компактна смеса. Сето ова можете да го направите и во некој поголем блендер. Кога смесата ќе олади доволно, додајте две кажици квалитетен, пчелин мед.
Промешајте уште еднаш, па смесата поклопете ја со мала чинија или тацна, па оставете да отстои половина час. Потоа процедете ја смесата низ цедалка или газа. Добиениот сируп складирајте го во стаклена тегла и чувајте го во фрижидер. Добиената количина е доволна за цел ден.
Распоредете ја на два еднакви дела, па пијте на 12 часа, еднаш наутро и еднаш навечер пред спиење. По желба може да ја распоредите оваа количина и на повеќепати во текот на денот. Следниот ден повторете ја постапката, а сирупот пијте го додека да престане кашлицата и ја исфрлите слузта.