На ова јадење никој не може да му одолее. Печурките можете да ги послужите како закуска, како гарнир на главното јадење, а доколку постите, печурките можат да го заменат и главното јадење. Освен што се полни со здрави протеини, тие се и многу вкусни.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

300 г печурки
малку масло
30 г путер
сол по вкус
1 рака ситно исечкан свеж магдонос
неколку ситно сечкани чешниња лук, по вкус

ПОСТАПКА:

Растопете го путерот заедно со малку масло на умерена температура.

Потоа сипете ги печурките и пржете ги од сите страни додека убаво да заруменат.

Прочитајте: „4 начини како на најбрз и највкусен начин да приготвите печурки шампињони“ОВДЕ.

Зачинете по вкус и динстајте уште малку додека да испари течноста.

Додајте го ситно сечканото лукче, поднамалете ја температурата и динстајте неколку минути додека да омекне.

На крај додајте го ситно сечканиот магдонос и промешајте. Вашето јадење е спремно за послужување. Добар апетит! Видеопрезентацијата погледнете ја ОВДЕ.