Иако свинската маст има многу контpoверзни критики, некои ја смесаат за многу здрава, а некои воопшто не ја сакаат, сепак за надворешна употреба се покажала како многу корисен лек. Ниту еден крем од парфимерија не може да ја замени свинската маст, а веројатно сте слушнале колку придобивки носи со себе.
Понекогаш решение за сите наши проблеми со кожата е во близина, па можеби треба почесто да се конcyлтираме со нашите баби за тоа како да се грижиме за неа, наместо да користиме преагpe-cивни намирници кои чинат многу, а дополнително ја yништyваат нашата кожа.
Свинска маст за коса: Можеби звучи чудно, но оваа маст е одлична за сува коса. Луѓето кои ја користат велат дека по нанесувањето на свинска маст косата им станува лелеава и бујна.

Сепак, што се однесува до начинот на употреба, најдобро е да нанесете маст на нечиста коса, непосредно пред миење, а по миењето да ја измиете косата со чај од камилица. Свинската маст има најдобар ефект кога се нанесува на сува и светла коса.
Свинска маст за кожа: Се верува дека ако имате мозолчиња на кожата кои не поминуваат некое време, можете да ги намачкате со свинска маст измиена во 9 води и тие ќе иcчeзнат.

Во минатото, жените користеле ваква маст за да се грижат за испyканите пети, лактите и кожата на рацете. Бидејќи маста има неугоден мирис, во неа обично се додава сода бикарбона, парфем по избор, а често и билки како што се невенот или камилицата. За сува кожа се препорачуваат домашни креми подготвени од свинска маст.
Свинска маст за лице: Кога станува збор за користење на свинска маст на лицето, имајте на ум дека и жените порано имале убава кожа на лицето, иако тогаш немало различни креми како денес кои ги нуди пазарот. За таа цел како основна компонента за домашните креми за лице се користела свинска маст испрана во 9 води.
КВАСЕЦОТ во комбинација со свинска маст исто така благопријатно делува врз кожата и може да се користи кај проблеми со тврда и рапава кожа. Ова е исто така стар рецепт кој се применува за омекнување на тврдите пети од стапалата.
Квасецот има својство длабински и да ја обновува и смирува сувата, оштeтeна, воспалена и рапава кожа на стапалата. Во комбинација со свинската маст се добива едно одлично природно средство чии резултати се видливи за само еден ден. Еве како се приготвува.
Потребни состојки: една коцка свеж квасец од 40 г и 2 супени лажици свинска маст. Ако квасецот ви бил замрзнат, оставете го на собна температура да се одмрзне, па со раце издробете го во еден сад. Додајте ја свинската маст и енергично матете додека да добиете еднолична смеса.
Оваа смеса нанесете ја во дебел слој врз петите, а потоа обложете ја облогата со кеса или проѕирна фолија, па облечете памучни чорапи. Оставете ја облогата да делува преку цела ноќ. Следниот ден петите добро исперете ги со топла вода и течен сапун, избришете ги и намачкајте ги со хранлив крем. Постапката повторувајте ја додека имате потреба за тоа.