Потребни состојки:

1 пакување (250 г) лиснато тесто

5-6 компири со средна величина

100 г шунка по избор

100 г фета сирење

100 г кисела павлака

2 јајца

100 г кашкавал

100 мл млеко

По потреба сол, црн пипер, босилек

Постапка:

Компирот да се свари но не до крај, до половина, па да се исече на тркалца и да се зачини по потреба.

Лиснатото тесто развлечете го на околу 26 см широчина, ставете го во калап 22 см обложен со хартија за печење, израмнете а ивиците подигнете ги покрај ѕидовите на калапот.

Преку тестото ставете половина од количината на шунката исечена на тенки листови.

Преку шунката наредете околу третина од компирите, а потоа и фета сирењето исечено на листови.

Ставете го и вториот дел од компирите, втората половина од шунката, може и малку панцета, фета и третиот дел од компирите.

Изматете ја павлаката заедно со јајцата и млекото, посолете и прелијте го компирот.

Одозгора изрендајте кашкавал и префрлете ги ивиците од лиснатото тесто да се затвори питата.

Печете на 200 степени околу 45 минути или прободете со нож и проверете дали компирот е печен.

Послужете топло.