Секој кој има висок шеќер – ова мора да го проба

Дијабетесот или шеќерна болест се појавува кога панкреасот не произведува доволно инсулин или кога организмот не може успешно да го употреби произведениот инсулин.

Експертите советуваат природен лек кој се добива од сокот на зелката, а има способност да ја намали глукозата во к рвта и поттикне ели.минација на вишок ки-лограми.

Исто така, сокот од зелка делува поволно и врз панкреасот, така што поттикнува регенерација на неговите ош.тетени клетки. Еве што ќе ви биде потребно за да го приготвите овој сок од зелка:

Потребни состојки и постапка: 500 г свежа зелка исечкана ситно (како за салата) и 100 мл вода. Состојките ставете ги во блендер и миксајте додека да добиете еднолична смеса. Водата можете ја да додавате постепено. Се пие редовно, на гладен стомак.

ЗЕЛКА И ВОДА КАКО ЛЕК ЗА ЧИР НА ЖЕЛУДНИК – Постапка и употреба (РЕЦЕПТ)

Доктор Бранимир Несторовиќ сподели еден рецепт кој на многумина може да им помогне. Имено, како што напомена, овој рецепт го користи веќе 20 години и тврди дека дава одлични резултати.

Станува збор за природен лек за чир на желудник: исечкајте зелка, прелијте ја со вода, нека биде половина зелка, половина вода и нека отстои два дена во фрижидер. После тоа пијте по една чаша наутро и навечер во текот на две седмици континуирано.

Како што објасни докторот, зелката има одредени материи кои ја обновуваат слузокожата на желудникот. Во комбинација со сладок корен делува и врз хеликобактеријата и тоа на оние резистентни облици – објасни д-р Несторовиќ.

Докторот спомена дека најдобар лек за алергија на амброзија е копривата, но да не се вари како чај. Најдобро е листовите од копривата да се сомелат со мед. Може да се чува копривата во замрзнувач две седмици, па потоа таа самата се претвора во прав.

Чајот не е добар, бидејќи со варењето се убиваат доста лековити состојки во копривата – објасни д-р Несторовиќ.

РЕЦЕПТ ЗА ВОДА ОД ЗЕЛКА

Зелката е една од суперхраните кои ние често ги занемаруваме. Бидејќи содржи есенцијални нутриенти неопходни за правилно функционирање, на организмот му овозможува да се обнови и прочисти од штетните материи.

Еве за што сè може да помогне водата од зелка: му обезбедува на организмот аминокиселини за подобра дигестија; содржи витамини А, Б1, Б6, Ц, Е и фолна киселина; содржи железо, калциум, калиум, јод, фосфор и сулфур;

Потоа, лекува чирови и други проблеми со дигестивниот систем; врши детокс и прочистување на цревата; помага во сла-беење; може да помогне во прочистување после тр.уење со ал-кохол.

Потребни состојки: 1 помала зелка зелена или црвена (црвената има повеќе витамин Ц)
вода да биде половина од зафатнината на зелката, 1 прстофат морска – сол за вкус и 1 лажица лимонов вкус – за вкус

Постапка: измијте ја добро зелката и отстранете ги сите нечистотии. Исечете ја ситно и ставете ја во голема тегла, да се исполни до половина, а потоа до врв дополнете со вода.

Теглата чувајте ја во фрижидер два дена, а потоа процедете ја. Додајте прстофат сол и малку лимонов сок за подобрување на вкусот.

На почетокот пијте по една чаша наутро на гладно, а кога ќе се навикнете продолжете да пиете по две чаши, наутро и навечер. За да има ефект мора да пиете секојдневно во период од две седмици.

Претходна статијаСОЛЕНИ МАРГАРИТКИ: Меки како памук и мирисни, со крцкава кора од сусам
Следна статијаОва завршува во ѓубре, а ги лекува сите болести со мочниот меур и бубрезите