Салата во тегли од зелка, морков и карфиол – колку дози и да направам, секогаш се малку!

Многу вкусна салата полна со витамини и минерали, за сладење цело зимо! Рецептот го сподели нашата драга читателка во групата на НМД рецепти.

Фото и рецепт: Благица Баба Буки Ивановска

Потребни состојки:

2 кг карфиол
2 кг зелка
1 кг морков
200 г шеќер
400 мл масло
120 г сол
350 мл оцет
1 лажица мелен црн пипер
2 филџанчиња вода

Постапка:

Зелката ситно се сечка, морковот се ренда а карфиолот се ситни на цветчиња. Откако вака ќе се подготви се става во длабоко тенџере додека се подготвува солилото.

За солило: сите состојки освен оцетот се ставаат на оган да зоврие, се меша за да се растопат солта и шеќерот, па веднаш пред полевање на зеленчукот се дотура и оцетот.

Со вака проготвеното солило се попарува сечканиот зеленчук и се остава да отстои 4 часа. Потоа се собира во тегли и се затвора.

Која ја правел оваа салата, знае колку е убава.

Фото и рецепт: Благица Баба Буки Ивановска

Loading...