Оваа салата брзо се приготвува, многу е едноставна а одлична е како додаток на трпезата, одговара со секакво печење. Обично се приготвува за разни слави заедно со руска салата и туршија.

Потребни состојки:

600 г свежи шампињони

200 г пченка

6 лажици масло

1 лажица сув зачин

400 г кисела павлака

200 г мајонез

1 лажичка мирудија

1 лажичка магдонос

Постапка:

Исечкајте ги печурките на листови, додадете масло и зачини па пропржете ги на оган. Печурките ќе испуштат течност штом се загреат, па затоа нема потреба да се додава вода. Динстајте ги додека да испари течноста а печурките малку да се пропржат на масло. Тоа трае околу 10-15 минути.

За тоа време во друг сад ставете пченка да се готви. Печурките оставете ги да изладат, почекајте пченката да се свари па исплакнете ја со ладна вода, па и неа оставете ја да излади и да се процеди.

За тоа време промешајте павлака, мајонез, сув зачин и магдонос. Во печурките и пченката додадете павлака и мајонез и сето соединете го со лажица. Оставете да излади во фрижидер, а пред послужување извадете ја салатата 10-тина минути на собна температура.