Потребни состојки:

300 г мелени бисквити

100 г мелени ореви или лешници

1 лажица шеќер во прав ако бисквитите не се доволно слатки

1 ванилин шеќер

60 г растопен путер / маргарин

Ако бисквитите се многу суви тогаш додадете околу 5 лажици чоколадно млеко

За фил:

400 мл слатка павлака

350 г чоколадо

Околу 100 г чоко снегулки

Постапка:

Во бисквитите додадете мелени ореви, ванилин шеќер и шеќер во прав. Измешајте и прелијте со растопен путер. Може да додадете уште пет лажици чоколадно млеко за да добиете убав чоко-вкус.

Во намастен калап со путер и обложен со фолија наредете ја убаво соединетата смеса од бисквити и убаво израмнете.

За прелив од чоколадо загрејте ја слатката павлака да стане млака, а да не зоврие, па додадете го искршеното чоколадо и мешајте додека да се растопи и соедини. Потоа додадете чоколадни снегулки, промешајте и прелијте преку подлогата од бисквити.

Оставете да излади најмалку 2 часа во фрижидер или еден час во замрзнувач за да се стегне колачот.

Потоа извадете го од калап, отстранете ја фолијата и послужете.