Ќе бидете изненадени, колку е ефикасна оваа неверојатна комбинација. Третира бројни проблеми, а списокот на лековитите својства кои ги поседува рузмаринот, се чини дека се протега до бесконечност.

Овојпат, ќе објасниме како се приготвува тинктурата од рузмарин и а лкохол со која се третираат едно од најчестите проблеми со кои се погодени луѓето. Целулитот за жал е чест проблем, а жените се повеќе склони кон него. Дури 90 проценти од оние над 18 години се покажало дека имаат целулит.

Што е всушност целулитот? Се состои од клеточен отпад, маснотии и вода, се депонира во поткожното ткиво, а најчесто се појавува на колковите и бутовите. Прилично потсетува на кора од портокал.

Најчести причини за целулит се неправилната исхрана, односо масната и пржена храна, како и кофеинот, но и слабата физичка активност. Бројни лекари по природно здравје укажуваат на тоа дека целулитот може да се отстрани или намали на едноставен и природен начин, со помош на здрави состојки.

Еден од најефикасните лекови против целулит е рузмаринот во ал-кохол. Оваа неверојатна билка има бројни здравствени придобивки и овој лек е многу лесен за подготовка.

Рузмаринот расте во градини, шуми, па дури може да се одгледува и во саксија дома или да се купи во најблиските билни аптеки или продавници за здрава храна.

Рузмаринот во а лкохол ќе ви биде од голема помош во следниве здравствени проблеми: целулит, против настинки и грип, б олка во вратот, м одринки, проблем со циркулација и проширени вени, спречува опаѓање на косата, б олки во мускулите, истегнувања, б олки во зглобовите, ревматизам

Рузмарин во а лкохол – Како се приготвува, потребни состојки и употреба:

Потребни состојки: 1 гранче свеж рузмарин (да бидат опфатени листови и цвет, ако е можно), ал- кохол (медицински а лкохол, но може да користите и домашна квалитетна ракија), 1 стаклен сад (мало шише или тегла)

Постапка: можете да користите и сува билка од рузмарин (лист и цвет), но најдобро е ако се приготви со свежа билка. Иситнете ја билката на помали парченца и сместете ја во соодветен сад или мало стаклено шише.

Прелијте го сечканиоит рузмарин со ал-кохол до самиот врв (еден или два прста од отворот на шишето, но билката мора целата да биде потопена). Цврсто затворете го шишето и оставете го 15 дена на темно место.

Употреба: потоа процедете го и течноста складирајте ја во стаклена тегла, чувајте ја повторно на темно место. Оваа добиена комбинација од рузмарин треба да се користи за масажа на места каде што е потребно поради некои од горенаведените проблеми (целулит, вени, б олка, м одринки, ревматизам)

КАКО МОЖЕ ДА СЕ КОРИСТИ РУЗМАРИНОТ?

Чај од рузмарин: 1-2 мали гранчиња од рузмарин прелијте со чаша врела вода, покријте и оставете 15-20 минути, по што се процедува и се пие.

Тинктура од рузмарин: 120 г свеж румарин (или повеќе) се блендира 20 секунди, па се меша со 1 литар 40% а лкохол или водка. Се затвора во стаклена тегла или шише со метален капак, се чува на темно место и секојдневно се протресува, вкупно 14 дена. Потоа се процедува низ газа и се складира во стаклено шише. Две-три капки од оваа тинктура имаат дејство како една шолја чај од рузмарин.

Лековита ракија за реума и подобрување на циркулацијата: 1 гранче рузмарин се става во 200 мл домашна ракија и се затвора со метален капак. Оставете да отстои 10 дена или подолго, а потоа користете ја ракијата како облога за б олните нозе. Местата з аболени од реума треба да се ма-сираат трипати дневно.

Кај исчашувања и трауми се користат облози од натопена газа или памучна крпа која се фиксира на б олните места. Ја поттикнува циркулацијата, ги ублажува гр.чевите во нозете.

Забелешка: тинктурата не е наменета за чистење на лицето и треба да се одбегнува областа во близина на очите.

NMD.mk