Потребни состојки:

За белите топчиња:

● 250 г крем сирење

● 50 г шеќер во прав

● 3 лажици густин

● 50 г кокос

● 2 жолчки

За бисквит:

● 2 лажици брашно

● 6 белки

● 4 жолчки

● 30 г шеќер во прав

● 2 лажици какао

● 2 лажици густин

● 100 г чоколадо

● 1 лажичка прашок за печиво

● ванилин шеќер

● прстофат сол

Глазура:

● 100 г чоколадо

● 3 лажици кисела павлака

ПОСТАПКА:

Најпрво пригответе ги белите топчиња: измешајте крем сирење, 50 г шеќер во прав, 3 лажици густин и 2 жолчки. Изматете со рачен блендер и додадете кокос. Обликувајте топчиња со помош на раце кои ќе ги наредите на хартија за печење. Сместете ги во фрижидер.

Во еден сад измешајте 2 жолчки со шеќер во прав и изматете. Чоколадото растопете го на пареа па кога малку ќе излади додадете во смесата со жолчките.

Изматете ги белките и додадете 15 г шеќер во прав. Полека измешајте со смесата од чоколадо.

Во друг сад измешајте две лажици какао, две лажици густин, 1 лажица прашок за печиво, брашно и ванилин шеќер.

Потоа оваа сува смеса помешајте ја со чоколадната смеса. Наредете ги топчињата од сирење и кокос во калап за торти, па прелијте ги со чоколадната смеса.

Печете 35 минути на 180°C.

На крајот прелијте со глазура која сте ја направиле од растопено чоколадо и кисела павлака.

Ви останува само уште да ја изладите и да уживате.