Ручек со тестенини кој често го правам, многу го сакаат во моето семејство

Потребни состојки:

500 г тестенини

500 мл млеко

150 г моцарела сирење

200 г шунка по желба

2 јајца

4 лажици пармезан

2 лажици путер

Постапка:

Тестенините сварете ги според упатството (не ги преварувајте) и исцедете ги од водата во која се ги готвеле.

Тепсијата премачкајте ја со путер, па ставете ги тестенините, сирењето и шунката.

Јајцата изматете ги со млекото и прелијте ги тестенините.

Наросете со пармезан и печете во загреана рерна на 220 степени додека убаво да се запечат.

Претходна статијаПрироден антибиотик: ставете 5 капки на коцка шеќер и растопете во уста
Следна статијаПилешки шницли во крцкава обвивка – прсти да излижеш!