Лукот има антибактериски и антивирусни својства поради состојката алицин што ја содржи во сирова состојба.

Сирупот од лук е одличен за повеќето инфекции на бели дробови, вклучително и болки во грлото и засипнатост, кашлица, астма, потешкотии во дишењето, како и за хроничен бронхитис.

Потребни состојки:

1 главица лук

½ шолја вода

¼ шолја домашна јаболкова киселина

½ шолја мед

Постапка:

Исечкајте го лукот и додадете ги останатите состојки. Смесата се остава цела ноќ. Потоа процедете и оставете на ладно место.

Консумирајте по една лажичка на секои неколку часа додека да почувствувате олеснување – доколку веќе сте болни, а ако не сте, тогаш по 5 капки на коцка шеќер секој ден.