Рецепт од билкарот Најдовски: Сируп за искашлување при вирусни и бактериски инфекции

Пишува: Мартин Најдовски – Сируп за бели дробови

Овој сируп е одличен за искашлување на слуз од белите дробови, добар е за деца, помага многу кај пушачи, ги вади сите токсини од белодробните крила за 1 недела ги чисти.

Се користи и при вирусни или бактериски инфекции.

Потребни состојки:

1 литар вода,
400 грама кромид со лушпа,
на врвот на кафено лажиче сода бикарбона,
400 грама шеќер,
1 лимон,
2 супени лажици куркума и
2 супени лажици ѓумбир корен, изрендан и свеж

Постапка:

Најпрво кромидот се мие добро, мора да биде со лушпа. Се сече само врвот и долниот дел односно мустаќите.

Се става на оган 1 литар вода и се става шеќерот. Штом почне да врие се додава кромидот кој предходно треба да биде исечен на 4 дела, се додава ѓумбирот и куркумата.

Се намалува на тивко, па се додава содата. Штом сирупот дојде до половина, односно 500 мл, се трга на страна и се додава сокот од лимонот.

Стои до изладување. Се префрла во тегла и се чува во фрижидер.

За возрасни се зема 2 до 3 пати по супена лажица, 30 мин пред јадење а за деца по 1 кафено лажиче.

Сè што ве интересира во врска со подробностите околу приготвувањето на лекот, можете да го прашате на неговата фан страница Лилма.

Loading...
Претходна статијаЧоколаден прелиен колач, нешто слично на кох, со мерки на чаша
Следна статијаФарбање на јајца на пареа, нов метод (видео)