Една од најчестите и најтешките болести кај жените е ракот на јајници. Тешко се открива.

Доколку се открие во доцна фаза, многу се слаби шансите за излекување. Меѓутоа, доколку се открие во рана фаза, постојат големи шанси за излекување.

Поновите истражувања откриваат дека постојат знаци и симптоми за рак на јајници во многу рана фаза, па затоа жените треба да бидат внимателни и да знаат кога треба да дејствуваат.

4 СИМПТОМИ кои би можеле да бидат знаци за РАК НА ЈАЈНИК се:

-ненадеен губиток на апетитот/брзо заситување:

Доколку забележите значаен пад на вашиот апетит кој трае подолго од три седмици, разговарајте со вашиот лекар. Иако тоа може да биде знак за други проблеми како желудочни тегоби, разни цревни проблеми и слично, сепак овој знак како симптом е забележан и кај ракот на јајници.

-упорна подуеност:

Ако занележите постојано подуеност на стомакот која трае подолго од три седмици, може да укажува на ран знак за рак на јајници. Иако и оваа тегоба може да биде предизвикана од други проблеми со стомакот, сепак, доколку подуеноста трае подолго време, јавете се на лекар.

-болка во долниот дел од стомакот и карлицата:

Размислете за локацијата на болката. Можно е да имате менструални грчеви во долниот дел на стомакот, во градниот дел, па дури и во долниот дел од грбот.

Додека оваа иста болка за време на менструацијата е нормална, упорната болка која ве следи и после циклусот, подолго од три седмици, може да биде ран знак за рак на јајниците.

-засилена потреба за мокрење:

Ако често ви се случува да имате потреба за уринирање и покрај тоа што не сте пиеле течности, може да биде еден од можните симптоми за рак на јајници. Објаснете му на вашиот лекар дека имате постојано потреба за мокрење, а понекогаш на секоја минута, без притроа да имате урина во вашиот мочен меур.

ЛЕК КОЈ ТРЕБА СЕКОЈА ЖЕНА ДА ГО ЗНАЕ:

Овој народен рецепт го лекува секретот, непријатниот мирис, елиминира и миоми

За приготвување на овој чудотворен рецепт, потребни ви се само неколку состојки.

Потребни состојки:

1 тегла органски мед
15 лимони
400 г листови од чувар куќа
12 чешниња лук
400 г ореви

Постапка:

Оревите, лукот и листовите сомелете ги во блендер со лимонов сок и добро промешајте. Потоа додадете го медот и изедначената смеса складирајте ја во стаклени тегли.

Употреба: По една лажица секое утро на празен желудник. Ако веќе патите од цисти или миоми, се консумираат повеќе лажици во текот на денот.