Проверете за секунда дали имате срцеви проблеми – едноставна проверка на срцето

Денес ќе говориме за здравјето кај секој човек, а најчестите проблеми кои можат да се јават во текот на животот се кардиолошките.

Многу е важно да се следи здравствената состојба и да се препознаат симптомите кога нешто не е во ред. Доколку се сомневате дека можеби нешто не е во ред со вашето тело, може да направите и кратки самостојни тестирања, но секако, потребно е да отидете и на лекар и да ги направите потребните прегледи.

Така, неодамнешните студии покажаа дека луѓето кои имаат доста еластични ножни прсти, исто така, имаат и здраво срце.

За да проверете колку ви е силно срцето, седнете на под, испружете ги нозете пред вас. Испружете ги хоризонтално и вашите раце, па обидете се да ги допрете врвовите од прстите.

На овој начин ќе дознаете колку всушност телото ви е еластично. Во една студија која била направена во Америка, биле вклучени 526 лица на возраст од 20 до 80 години. Сите тие имале слабо срце и не можеле да ги допрат своите ножни прсти во оваа положба. Повеќето биле на возраст од преку 40 години.

Дали ја пробавте оваа вежба? Обидете се да ја направете, а доколку сакате споделете го вашето искуство во коментар.

Исто така, можете да ја проверите и вашата циркулација.

Постои еден едноставен тест, кој може да биде индикација за згрутчување на крвните садови, состојба, која е причина за мозочни и срцеви удари и смрт!

Еве што треба да направите:

Наполнете чаша со ладна вода и ставете ги внатре врвовите од прстите околу 30 секунди. Потоа, погледнете ги и утврдете ја нивната боја!

Во каква боја се обоија врвовите од прстите по тестот од 30 секунди и што тоа значи:

Ако прстите станале бели или сини, тоа би можело да значи дека имате проблем со циркулацијата, односно, крвните садови се стеснуваат и не дистрибуираат доволно крв во прстите, носот и ушите.

​Познато е дека лошата циркулација, најчесто е како последица на згрутчувања во крвните садови, кои се особено опасни доколку се придвижат низ телото.

​Тие можат да ги затнат артериите во срцето или главата и да предизвикаат инфаркт.

Доколку прстите не ја променат бојата, можете да бидете спокојни, но тоа не значи дека треба да ги занемарите редовните медицински прегледи!

Претходна статијаДомашни карамел обланди какви што правеа нашите баби со фил од млеко и шеќер
Следна статијаБрз, сочен и многу вкусен колач со јагоди – мешаш, излеваш, редиш јагоди и печеш, брзо и едноставно