Проверен рецепт кој го лекува болното грло за еден ден, потребно ви е семе од ким

Пишува билкарот Мартин Најдовски: Лек за воспалено грло, болки во грлото и воспаление на крајниците

Потребни состојки:

80 г мелено семе од ким
200 мл вода + 50 мл вода
1 лажица коњак

Постапка:

80 грама семе од ким се меле на машинка за кафе, па се прелева со 200 мл вода. Се става на оган и откако ќе зоврие, се намалува на умерена температура и се остава да се готви уште 15 – тина минути.

Се добива смеса густа како талог од кафе, се процедува смесата низ газа, па во процедената смеса се додава уште 50 мл вода.

Се враќа на оган и се вари уште 5 минути. Се трга на страна и кога целосно ќе се олади се додава 1 лажица коњак.

Употреба: На секои 30 минути се зема по 1 кафена лажичка од смесата. За приближно 2 часа болките ги нема. Третманот трае 4 часа.

Сè што ве интересира во врска со подробностите околу приготвувањето на лекот, можете да го прашате Mартин на неговата фан страница Лилма.

Претходна статијаТри едноставни рецепти со многу малку намирници за приготвување на здрави и вкусни палачинки
Следна статијаЛековити рецепти со глуварче од ризницата на билкарот Најдовски (за прочистување на црн дроб)