Во минатото, пројата беше замена за лебот и секој можеше да си дозволи да го направи ова вкусно јадење бидејќи потребни се само неколку состојки. Со текот на времето, домаќинките додавале различни состојки и така настанала пројарата. И денес, кога мафините станаа незаменливи на прославите, домаќинките го смислија овој рецепт за мафини од проја, но со мед.

Комбинацијата на состојки за проја, како и за мафини е едноставно совршена. Доколку овие мафини ги преферирате солени, можете да го изоставите медот и шеќерот, но ако сакате да експериментирате нови вкусови, пробајте ги на овој начин.

Пченкарното брашно ја дава класичната светло жолта боја и убав вкус, но доколку додадете повеќе отколку што е потребно, може да ги направи ронливи. За пројата да излезе мека и да не се распаѓа, важно е да внимавате на количината помеѓу пченкарно брашно и обичното брашно.

Она што е исто така неопходно за успешен рецепт е да се осигурате дека вашите влажни состојки (јајце, млеко и путер) се на собна температура. Состојките на собна температура обезбедуваат тестото да се соедини брзо и непречено. Ако премногу го измешате тестото, го губите заробениот воздух, а мафините стануваат густи.

Доколку не се изедат одеднаш сите мафини, чувајте ги затворени во херметички сад на собна температура до 2 дена. Доколку сакате да траат подолго, чувајте ги во фрижидер до една седмица. Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 190 г пченкарно брашно, 120 г обично, бело брашно, 2 лажички прашок за печиво, прстофат сол, 65 г шеќер, 180 мл млеко, 120 г путер, 1 јајце, 3 лажици мед.

ПОСТАПКА: Уште од почетокот, вклучете ја рерната да се загрее на 200 степени. Лесно испрскајте ја тавата за мафини со масло за готвење или лесно премачкајте ја со омекнат путер. Во голем сад изматете ги пченкарното брашно, брашното, прашокот за печиво, шеќерот и солта.

Во посебен сад измешајте ги млекото, стопениот путер, јајцата и медот. Направете вдлабнатина во центарот на смесата со пченкарно брашно и додајте ја смесата со млеко. Мешајте додека сѐ да се соедини во еднолична смеса. Поделете го тестото рамномерно во подготвената тава за мафини (околу 1/4 шолја по калапче).

Печете 15 до 18 минути или додека чепкалката за заби вметната во центарот на секој мафин да излезе сува. Послужете ги топли. Забелешка: Правилно измерете го пченкарното брашно и обичното брашно. Додавањето премногу суви состојки во рецептот е најчеста грешка, што доведува до густа и ронлива смеса. Деталите погледнете ги ОВДЕ. Прочитајте: ПОЛНЕТА ПРОЈА: Предобар рецепт за проја каква досега не сте пробале – ОВДЕ.