ПРОФ. ХРИСТО МЕРМЕРСКИ: Ако жената сака да ослабе и да биде здрава, треба ова да го јаде секој ден (РЕЦЕПТ)

Професорот Христо Мермерски е бугарски генетичар и исцелител, автор на десетина книги и предавач на над 200 универзитети низ целиот свет. Овој професор тврди дека себеси си наште-туваме со погрешни диети и лоша исхрана на долгорочен период.

ЗА СТАРЕЕЊЕТО: „Болестите за време на староста не се природна состојба. Според многу научници, староста е болест која ја предизвикуваме со нерационално однесување. 70% од луѓето во светот уми-раат од нару-шувања во исхраната.
Гихт, дијабетес, чир, срцев у дар и мозочен у дар , разни видови на р ак се з ло на цивилизацијата и ние сме в иновни и причинители на овие болести поради лошите навики.“

„Доволно е да се придржувате до основните диететски правила. Главната работа е малку да јадете и помалку да се грижите и оптоварувате со проблеми. Еве неколку намирници кои го забавуваат ста-реењето: главни се зеленчукот, овошјето, јогуртот, млекото и виното.
Французите имаат традиција да пијат суво црвено вино и да јадат малку месо. Затоа нивниот Жан живее 10 пати подолго од нашиот Јован.“ ЗА СЛА-БЕЕЊЕ: „Во 500 грама јогурт додајте 1 лажичка мед, 1 лажица јаболков оцет, 1 лажица цимет и 40 капки 30% тинктура од прополис.
Доколку сакате можете да додадете боровинки, ореви, банана (грст боровинки, грст ореви и четвртина банана). Овој десерт можете да го јадете наместо појадок или вечера, а ако јадете 2 лажици од овој десерт на секои 2 часа во текот на денот, ќе ги изгубите посакуваните ки-лограми за 20 дена.“
ВИТАМИНИ ЗА УБАВИНА: „Најдобрите витамини за убавина се наоѓаат во салатата од моркови и лук. Во една студија која ги истражуваа лековитите својства на лукот, дошле до заклучук со следново: Во една чаша ставиле 80 патогени микроби, а во друга лук. По неколку часа, немало трага од бактериите, што значи дека лукот ги уни-штил овие бактерии на далечина.
Слични својства има и прополисот. Ги уни-штува вирусите на грипот, помага против гастритис, колитис, дисбиоза и е одлична превенција од р ак. Доволно е да додадете 10-15 капки прополис во 50 мл вода и да пиете 2 пати на ден во голтки.“
„Дамите можат да подготват лек за коса, нокти и кожа со мешање на еднаква количина мед, ореви, суви кајсии, суво грозје, лимон, во тегла и да конcyмираат по 3 лажици дневно, половина час пред оброк.“
Неколку совети од проф. Мермерски: „Не внесувајте повеќе калории отколку што трошите. Јадете по едно јаболко секој ден. Пијте чиста вода и домашни билни чаеви. Работете напорно и учете нови работи.

Туширајте се секој ден. Спијте во ладна соба. За време на викендите, можете да пешачите или да возите велосипед од 10 до 15 километри. Опкружете се со пријатели, смејте се, радувајте се..“, советува професорот.
Како да се користи прополис. Можете да го користите прополисот во природна, сирова форма. Од него можете да подготвите воден екстракт, ал-кохолна тинктура (капки од прополис), маст или крем.

Воден екстракт од прополис

Водениот екстракт од прополис може да се подготви на следниов начин. Замрзнете го сировиот прополис и потоа сомелете го во фин прав. Измешајте една кафена лажичка од овој прав навечер во 250 мл чиста вода. Следното утро испијте ја оваа течност во мали голтки. Јадете го прополисот оставен на дното на чашата пред појадок.
Маст од прополис

Во емајлиран или керамички сад ставете 80-90 грама вазелин и ставете го врз друг сад со вода на пареа. Загрејте го садот што е одоздола за да зоврие водата во него. Додајте 10-20 г мелен прополис. Промешајте ја течноста додека да се раствори прополисот. Нечис-тотиите ќе испливаат од прополисот на површината, па соберете ги со дрвена лажица и фрлете ги.
На крај додајте малку ал-кохолна тинктура од прополис за да го хомогенизирате прополисот со вазелинот. После тоа, ставете го садот во ладна вода. Продолжете да мешате додека маснотијата да се излади и стврдне. Чувајте ја мастата од прополис во херметички затворена тегла на ладно и темно место.

Претходна статија„СИПАНА“ ПИТА ОД ЈАБОЛКА: Помек колач од овој не сте пробале, без месење
Следна статијаГо поттикнува празнењето, решава проблеми со црева и вишок масти – чисти сè