Го поттикнува празнењето, решава проблеми со црева и вишок масти – чисти сè

Природно чистење на цревата е важен фактор за добро здравје. Во цревата може да се наоѓа до 15 кг ште-тен от-пад. Оние кои стра-даат од неправилно варење на храната, нередовни столици, запек, треба да пијат природен лек кој ќе им овозможи да го исфрлат сиот от-пад од цревата.
Но, овој природен лек е наменет и за оние со прекумерна телесна тежина, постојана подуеност или хемороиди. „Без здрави црева – нема здраво тело”, тврди медицината. Ајурведската медицина верува дека неправилната работа на цревата е причина за појава на нови и непознати, многу теш-ки болести.
Опстипацијата се јавува поради модерниот начин на живот. Оние кои постојано седат, се хранат неправилно, односно не внесуваат доволно количина на растителни влакна преку исхраната го имаат овој проблем. Недостатокот на течности е исто така причина за неможност за празнење на цревата.
Многу луѓе веруваат дека за правилно празнење и поттикнување на празнењето е потребно да се јаде само одредена храна. Ова е неточно бидејќи на организмот му е потребна умерена (балансирана) и разновидна храна.

Растителните влакна, храната богата со многу течности, витамини и пробиотици се клуч на правилно варење и поттикнување на здраво празнење. Најважно е да пиете вода и билни чаеви најмалку 2 – 3 литри во текот на денот.
Исто така треба и секојдневно да правите некоја физичка активност, како и вежби за поттикнување на празнењето на цревата. За изведување на оваа вежба, треба да легнете на грб, а колената да ги свиткате кон вашите гра-ди. Опфатете ги нозете со рацете како да ги прегрнувате. Задржете се во оваа положба неколку минути и повторете ја неколку пати во текот на денот.
Важно цревата да се празнат редовно бидејќи во нив се акумулираат ток-сини, цревни паразити кои го загро-зуваат здравјето. Неправилното варење на храната со текот на годините, се манифестира во староста и може да предизвика р ак на дебелото црево, хемороиди, Кронова болест..
Што поскоро треба да се исфрли теш-ката и вештачка храна, а да се внесува повеќе овошје и зеленчук, особено природни намирници кои изобилуваат со растителни влакна повеќе од другите, како што се сувите сливи, на пример. Тие се м оќен извор на растителни влакна и поради тоа го решаваат проблемот со опстипација.
Рецепт: Со овој природен лек се чистат мастите кои се нафатиле на црниот дроб

Магдоносот ја забрзува циркулацијата, а во комбинација со лимонов сок го зајакнува имунолошкиот систем, ги намалува масните наслаги и многу успешно го намалува холестеролот на брз и ефикасен начин.

Потребни состојки: 5 стебленца целер (или еден корен со листови), 1 чаша сечкан магдонос, 3 лимони, 4 чаши вода. Подготовка: Исечкајте го магдоносот на колку можете поситни парчиња и ставете го во подлабок сад. Потоа истата постапка повторете ја со целерот и сечканите парчиња, ставете ги во друг длабок сад.
Процедете го сокот од трите лимони, а доколку кората е органска изрендајте и неколку парчиња и додајте ги во напитокот. Во блендер, додајте го сокот од лимон, сечканиот целер, сечканиот магдонос и водата.
Изблендирајте ги состојките додека да добиете густа смеса – зелено смути со многу нутриенти. Пијте по 2 чаши од сокот, трипати на ден на празен стомак. Односно, испијте еден дел наутро, а другите два дела од сокот испијте ги половина час пред оброк. Во текот на денот треба да јадете лесна храна, овошје и зелечнук, како и семиња, особено ленено семе.
Тера-пијата трае три дена, а потоа направете пауза од 7-10 дена. По изминатото време повторете ја постапката уште еднаш. За време на тера-пијата, регулирајте ја исхраната и хранете се што е можно поздраво за да го забрзате процесот на де-ток-сикација. Потребно е да испиете најмалку 3 литри вода во денот.

Претходна статијаПРОФ. ХРИСТО МЕРМЕРСКИ: Ако жената сака да ослабе и да биде здрава, треба ова да го јаде секој ден (РЕЦЕПТ)
Следна статијаСОЕДИНИ, ВАЛАЈ И СТАВИ НА ПЕЧЕЊЕ: Вкусно печиво со месо за појадок или вечера, прсти да излижеш