Подгответе го овој едноставен напиток за прочистување на организмот од масти. Особено добро му годи на телото после период на обични оброци или во текот на некоја диета. Потребни ви се само две состојки за да го приготвите кои сигурно веќе ги имате во вашиот фрижидер.
ЦЕЛЕР И ЛИМОН. Лекарите често препорачуваат да се јаде и пие сок од целер, бидејќи овој зеленчук поседува некои етерични масла со антибактериски и прочистувачки својства.
Целерот помага во одржување на здравјето на ypoгениталниот систем и ја cтимyлиpа работата на бубрезите, а има и бројни други лековити својства за општото здравје на целиот организам.
Поради малиот број на калории и благо-диуретичното дејство, целерот е одличен како закуска за помеѓу оброците која помага во слабеењето. Го снабдува организмот со важни нутриенти кои го регулираат метаболизмот на мастите.
Содржи висок процент на растителни влакна кои помагаат во регулација на кр-вниот притисок и шеќерот во кр-вта, со што всушност целерот помага да се намали потребата за прејадување. Меѓу другото, богат е и со голема количина што вода, со што помага во подобро одржување на чyвcтвото за cитост.
Лимонот е една од најкорисноте намирници на нашата планета. Штити од огромен број болести, па со право можеме да го наречеме суперхрана. Лимонот е полн со нутриенти – содржи биофлавоноиди, пектини, фолна киселина, витамини Ц, А, Б1, калиум, магнезиум, фосфор, манган.
Поволно делува врз работата на црниот дроб, цревата, желудникот, имунолошкиот, нер-вниот и кардиоваскуларниот систем. Ако редовно конcyмирате лимон, можете да спречите болести како што се ларингитис, бронхитис, грип, настинка, артритис, висок кр-вен притисок, бактериски инфекции, бубрежни и жолчни камења.
РЕЦЕПТ – ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 400 г целер, 1 кг лимон. ПОСТАПКА: Изрендајте 400 г корен од целер. Ставете го во тенџере со 2 литри вода, па додајте и малку рендана лимонова кора.
Тенџерето ставете го на рингла, па откако ќе зоврие намалете ја температурата и варете 20 минути. Потоа оставете го поклопено да се олади околу пет-шест часови.
Од еден килограм лимон исцедете го сокот и додајте го во течноста со ренданиот целер. Процедете ја течноста низ цедалка и складирајте во стаклени шишиња или тегли, претходно стерилизирани. Чувајте во фрижидер.
УПОТРЕБА: Овој напиток се зема пред оброк, трипати дневно. Се пие околу 100 мл од течноста, а доколку ви е силен по вкус, не треба да го заблажувате со мед, туку едноставно разредете го со вода.